A Vitamini Cilde Faydaları ve A Vitamini Kremleri Nelerdir

A Vitamininin Cilde Faydaları nelerdir, cildi nasıl korur gençleştirir a vitamini kremleri hangileridir yazımızda bulabilirsiniz.

A Vitamininin Cilde Faydaları

Bağışıklık sistemini yüksek oranda destekleyen A vitamini yağda çözülebilme özelliğine sahip olan antioksidanlardan bir tanesidir.
Birçok hastalığın önüne geçebilmesi ve yaşam kalitesini artırması da herkesin alması gereken vitaminlerdendir. Renkli sebze ve meyvelerde bulunmasının yanı sıra süt ve karaciğer gibi hayvansal içerikli gıdalarda bulunmaktadır. A vitaminin özellikle cilde inanılmaz faydaları vardır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Düzenli olarak tüketilmesi insan sağlığında büyük önem taşımaktadır.

Cilde Parlaklık Verir

A vitaminin krem formatında kullanılması cilde parlaklık sağlamaktadır.

Cildi Sıkılaştırır

Anti aging etkisi göz önünde bulundurularak cildi sıkılaştırıcı alanından faydalanılır. Bunun yanında yaşlanma karşıtı olarak da kullanılmaktadır.

Ciltteki Gözenekleri Azaltır

Antioksidan maddeler içerisinde bulundurması nedeni ile ciltteki gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Sarkmaları Engeller

Cildin kendi yapısını dengede tutarak kolojen üretilmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda ciltte meydana gelen sarkmaların önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır.

Yanaklarda ve göz altı torbalarında meydana gelen sarkmaların önüne A vitamini ile geçilmektedir.

Cilt Kanserini Önler

Cilt kanserini önleyici yapısı sayesinde herkesin vücuduna belirli oranda günlük ihtiyaçları doğrultusunda A vitamini alması gerekmektedir.

Zararlı Güneş Işınlarından Korur

Güneş ışınlarının zararlı ışınlarının vücuda girmesini engellemektedir.

Kuru Ciltleri Nemli ve Yağlı Ciltleri Yağlardan Arındırır

Cildi nemlendirmesi ile kuru ciltleri nemli olarak tutar, yağlı ciltleri de yağından arındırarak dengeli ölçüde bulundurmaktadır.

Sivilce ve Akneleri Engeller

Sivilce ve akne oluşumunu engelleyerek, cildin her zaman ideal görünümünde olmasına yardımcı olmaktadır. Deride bulunan ölü hücrelerin temizlenmesini ve sağlıklı olmayan hücrelerin de onarılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle cilt güzelliği için A vitamini kullanmak oldukça önem taşımaktadır.

Cilt Kararmalarını Engeller

Ciltlerde bulunan kararma ya da renk değişimlerinin önüne geçmekte ve cildin pigment değerini ideal oranda tutmaktadır.

Cilt Lekelerini Önler

Yaşlanmaya bağlı, güneşe bağlı, rahatsızlık ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin önlenmesine ve eski haline kavuşulmasına önem hazırlamaktadır.

A vitamini Kremleri

 A vitamini içeren kremler piyasada retinol kremleri ya da retinol içeren kremler olarak satışa sunulmaktadır. Bunlar birtakım hastalıkların sonucunda hekim gözetiminde yazılmış olanlar ya da kişinin ciltlerinde bir problem oluşmasını önlemek amacı ile kendi iradesi ile almış olduğu A vitamini kremler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Birçok ünlü marka yaşlanma karşıtı krem olarak A vitamini içeren kremleri bünyesinde bulundurmaktadır. Bu da gençleştiren ve cildi onaran bir bünyeye sahip olunmasını sağlamaktadır. Acnelyse gibi sivilce ve akne yok edici olarak, tretionin gibi yanık ve iz giderici olarak karşımıza çıkan merhem türleri bulunmaktadır. Bu kremler de A vitamini içermektedir. Bunun yanında Nivea, Neutrogena gibi ünlü markaların da A vitamini kremleri bulunmaktadır.