Ağız ve Diş Bakımını İçin Neler Yapılmalı

Ağız ve Diş Bakımını Önemi

Diş sağlığımız yediden yetmişe her yaştan kişinin dikkat etmesi, titizlik ve özen gösterilmesi gereken bir konudur. Diş sağlığımız gerekli bakım yapılmadığında, yanlış beslenme, sigara ve tütün kullanılması diş sağlığımızı etkileyerek hayat kalitesini düşürmektedir. Sağlıksız dişler sadece ağız sağlığımızı değil bütün organlarımızı olumsuz etkilemektedir. Diş ve diş etlerinde oluşan sağlık sorunları sonucunda enfeksiyonlar oluşmakta olup, bu enfeksiyonlar böbrek, kalp ve damarlarımıza zarar sağlamaktadır. Diş ve ağız bakımını küçük yaşta çocuklarımızı alışkanlık haline getirmeliyiz. Günde en az 2 (iki) defa dişlerimizi fırçalamalıyız. Eğer günde en az 2 (iki) defa fırçalanmazsa ağzımızda oluşan besin atıkları dişlerinizin üstüne yerleşir. 12 saat sonra dişlerimize yerleşen atıklar plak haline dönüşür. 24 saat sonra bu plaklar temizlenmeyecek düzeye gelir maalesef, oluşan plaklar mikroorganizmalara besi halinizi gelip, çoğalmasını sağlar ve çoğalan mikroorganizmalar ise diş minesine zarar verir. Zarar gören diş mineleri geri dönüşü olmayan diş sorunları oluşturur. Diş kayıplarının oluşmaması için Ağız ve Diş Bakımı İçin Neler Yapılmalı bunları bilmek çok önemlidir.

Sağlıklı Ağız ve Diş Bakımı İçin Neler Yapılmalı

Dişlerimizi en az 2 defa mutlaka fırçalamayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan sonra mutlaka fırçalanmalıdır.

Her yemekten sonra fırçalama imkanınız olmazsa ağzımızı su ile çalkalanmalıdır.

Fındık, ceviz gibi besinler kesinlikle dişinizle kırmaya çalışmayın.

Diş bakımında kullanacağınız fırçanızın yapısı ve temizlik ürünlerine mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Fırçayla dilinizin üstünü de temizlemelisiniz.

Diş ipi kullanın.

Dişin fırçalanma şekli, süresi ve fırçanın yapısı çok önemli olup buna dikkat etmek gerek. Fırçanızın yapısı ne sert ve yumuşak olmalıdır. Yumuşak fırça dişlerinizin iyi şekilde temizlemez, sert fırça ise dişlerinize zarar verir.

Yılda en az bir kere diş hekimine muayene olmalısınız.

Diş sağlığımız için yediklerimiz ve içtiklerimiz hafif alınmayacak kadar çok önemlidir. Tatlı yiyecekler dişler için o kadar o kadar tatlı sonuçlar ortaya çıkarmıyor. Şekerli yiyecekler yedikten bir saat sonra asit oluşturur bu nedenle çürük oluşumunu davetiye çıkarır. Kola ve benzeri asitli yiyecek kesinlikle tüketilmemeli dişlerimize çok fazla zarar görmesini sağlar. Kalsiyum içerikli yiyecekler daha fazla tercih edilmelidir.

Sigara ve alkol kullanımı ağız ve diş bakımı çok olumsuz etkilemektedir. Dişlerinizin renklerinin değişmesine, ağız kokusu, diş eti hastalarına ve kansere yakalanma riski artmaktadır.

Sağlıklı dişlerinizle olsun bol bol gülümseyin.