Ağva Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Ağva İstanbul’a yakınlığı nedeniyle güzel bir hafta sonu rotası olmaya devam ediyor. Ağva Otelleri, Ağva Kahvaltı, Ağva’da gezilecek yerler, Ağva Nerede? Gelin şimdi Ağva gezi rehberini birlikte inceleyelim.

İstanbul’un yoğunluğu hafta sonları insanları bir yerlere kaçma fikrine itiyor. Şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin ilk tercihi olan Ağva, günübirlik tatil için mükemmel bir tercih oluyor. Ağva İstanbul’a yaklaşık 2-3 saat mesafede uzaklıkta  yer alıyor. Özellikle yaz ayları ve hafta sonlarında yerel turistlerin akınına uğrayan bu bölge doğa ile iç içe olmak isteyenlerin en önemli durağı oluyor. İşte Ağva gezi rehberi.

Ağva Nerede ?

Ağva, İstanbul’un Anadolu yakası üzerinde, Kuzey bölümde bulunuyor. İki nehir arasında bulunan Ağva, Şile ilçesinin bir beldesidir.

Ağva Göksu Nehri

Karadeniz’e dökülen Göksu nehri yemyeşil bitki örtüsü ile kaplıdır. Bu bölgenin iki tarafı konaklama ve günübirlik tesislerle donatılmıştır. Kış aylarında kuzey rüzgarlarının etkisiyle nehir akıntılıdır. Göksu deresi son yıllarda butik turizmin yoğunlaştığı bölgelerden bir tanesidir.

Ağva Yeşilçay Nehri

Ağva’nın doğu bölümünde kalan Yeşilçay adını yemyeşil doğasının suya yansıyan renginden almıştır. Göksu nehrinden daha uzun olan Yeşilçay çevresinde de oteller ve restoranlar yer alır. Deniz bisikleti kullanmak isteyen tatilciler burayı tercih edebilir.

Ağva Plajı

Yaz aylarında sıklıkla tercih edilen bu plajlar, oldukça temizdir. Bu bölgeye yakın çevre illerden özellikle İstanbul’dan yoğun ilgi oluyor.

Ağva Koyları

Özellikle Ağva Kilimli koyu en çok bilinen koylardan bir tanesidir. Ağva’nın doğusunda olan bu koy araç ile rahatlıkla ulaşılabiliyor. Taşlık plaja sahip koy falez ve kayalardan oluşan adacıkları ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

Ağva Yürüyüş Parkurları

Uzun yürüyüşlerden hoşlanıyorsanız Ağva’yı tercih edebilirsiniz. Ağva Kilimli Parkuru 5 km. uzunluğu ile enfes Ağva plajı ve nehir manzarasını sizlere sunuyor. Yürüyüş boyunca birçok ağaç ve çiçek çeşidine rastlayabilirsiniz

Ağva Feneri

Ağva Yeşilçay nehrinin Karadeniz ile bir araya geldiği yerde bulunan Ağva Feneri bölgenin sembolü olarak ön plana çıkıyor. Özellikle gün batımını izlemek istiyorsanız bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ağva Otelleri

Ağva Beyaz Ev Ağva Shelale Otel, Meta Butik Otel, Ağva Greenline, Sweet Home, Günay hotel, Ağva Orman Evleri, Park Mandalin, Ağva Robin’s Nest, Masal Evi, Ağva’ da hizmet veren otellerden bazılarıdır.

Ağva Kalvaltı

Eğer otelde kalıyorsanız zaten kahvaltınızı otelinizde yapabilirsiniz. ama farklı bir mekan da yada sadece günü birlik gidiyorsanız size bir kaç yer önerebiliriz bunlar; Gizli Bahçe Restoran, Şengül Çiftliği, Keyf-i Tıkır, burada yer alan kahvaltı mekanları olarak göze çarpıyor.

ağva otelleri ağva nerede ağva kahvaltı ağva gezilecek yerler