Aşı Takvimi Bebeklerde Olması Gereken Aşılar

BEBEĞİN OLMASI GEREKEN AŞILAR NELERDİR?

            Aşılar bebeklerin hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Aşı ile mikropların zayıflatılmış halleri bebeğinizin vücuduna verilerek, bebeğinizin enfeksiyonla mücadele etmesi sağlanır.  Hastalık henüz ortaya çıkmadan hastalığı önlemek, hastalığı tedavi etmekten elbette çok daha iyidir. Bebeğinizin aşılarını düzenli bir şekilde aşı takvimi ‘ne göre yaptırmanız onu olası birçok hastalıktan koruyacaktır. Elbette doktorunuz size bu konuda ayrıntılı bilgi verecektir. Biz yine de sizin işinizi bir nebze kolaylaştırmak için yapmanız gereken bazı aşıları listeledik.

Bebek ve Çocuklarda Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

1. Ay Aşısı (Aşı Takvimi)

Hepatit B hastalığı bebeğinizde pek çok olumsuz semptomlara yol açar. İştahta azalma, bitkinlik, kusma, sarılık ve eklem yerlerinde ağrılara sebep olur. Bebeğinizi Hepatit B hastalığından korumak için, ilk ayında 2 doz Hepatit B aşısı yapılır. Bebeklerde hepatit B aşısı yapılmasının uygun zamanı; doğumdan sonra ilk dozun, hemen sonra da 1. ay içinde ikinci dozun yapılmasıdır.

2. Ay Aşısı (Aşı Takvimi)

Bebeğinizin ikinci ayında Karma, Verem, Pnömokok ve Rotavirus aşıları yapılır. Karma aşı; difteri, tetanos, boğmaca ve hib hastalıklarına karşı bağışıklık kazandıran bir aşıdır.

4. Ay Aşısı (Aşı Takvimi)

Eğer bebeğiniz 2 aylık olduğunda, DaPT- IPA-Hib, Pnömokok ve Rotavirus aşılarını yaptırdıysanız bu ayda aşıların 2. dozunu yaptırmalısınız.

6. Ay Aşısı (Aşı Takvimi)

Hepatit B aşısı 3 doz halinde verilir. Üçüncü doz 6 ve 18 ay aralığında yapılır.  3.ve 4. ayda yaptırdığınız DaPT- IPA-Hib aşılarının 3. dozu yine bu ay içinde yapılmalıdır. Bu ayda yapılması gereken bir diğer aşı da  çocuk felci (polio) aşısıdır.

12. Ay Aşısı (Aşı Takvimi)

Prömokok aşısının son dozu 12. ayda bulunuyor. Kızamık aşısı, suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık aşıları da bu ayda yapılıyor.

18. Ay Aşısı (Aşı Takvimi)

2. ve 4. ve dahi 6. ayda bebeğinizin aşı takviminde bulunan DaPT- IPA ve HIB’in son dozu 18. ayda yapılır. Ayrıca, çocuk felci aşısının 2. ve son dozu bu ay yapılır. Hepatit A’nın ise, 1. dozu da bu ayda verilir.

2 Yaş Aşısı 

Hepatit A aşısının son dozu bebeğinin ikinci yaşını bitirmesine yakın bir zamanda yapılır.

İlköğretim 1.Sınıf : KKK(Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak), Suçiçeği, DaBT-IPA

İlköğretim 8. Sınıf : TD aşısı