Ayak Bakımı Evde Nasıl Yapılır

Evde Ayak Bakımının Doğal Yolları

Ayaklarınızı Şımartın

Gün boyunca oradan oraya koşuşturmamızı sağlayan ve bedenimiz ağırlığını taşıyan ayaklarımıza maalesef gerektiği gibi bakım yapmamaktayız. Yanlış ayakkabı tercihleri, fazla ayakta kalmaktan oluşan ağrılar, uzun süre ayakkabının içinde havasız kalan ayaklar çatlamakta, nasır ve mantar oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Ayaklarınızı ufak detaylarla pahalı kozmetik ürünlerine para harcamadan ayaklarınızı şımartabilir ve pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

Ayak Bakımında Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

  • İlk önce yapmanız gerek ayaklarınız için doğru ayakkabı tercih etmek. Gün içinde sizin temponuza ayak uyduracak, ortopedik rahatsızlıklar oluşturmayacak ve ayak tırnaklarına zarar vermeyecek ayakkabılar tercih edilmeli.
  • Uzun süre ayakkabının içinde kalan ayakların terlemesiyle oluşacak mantarlara karşı gerekli önlemler alınmalı.
  • Her gün aynı ayakkabılar yerine alternatif diğer ayakkabılar kullanılmalı.
  • Ayak tabanında oluşan ölü hücreleri arındırmak için ponza taşı kullanılmalı.
  • Ayaklarda oluşacak şişme ve ağrı için, ayaklarınızdan dize kadar masaj yapın, masaj size iyi gelecek hemde kan dolaşımını dengeleyecek.
  • Ayaklarınızı yıkadıktan sonra özellikler de parmak aralarını mutlaka kurulayın, parmak aralarının nemli kalması mantar hastalığına davetiye çıkarmaktadır.
  • Yatmadan önce ayaklarınızı nemlendirmek, cildinizin onarımı sağlar.
  • Kullandığınız nemlendiriciyi parmak arasına sürmeden ayaklarımızı nemlendirilmeli,  böylece mantar oluşunu engellemiş olursunuz.
  • Yatmadan önce kullandığımız nemlendiriciyi bol sürün ve pamuk bir çorap giyerek yatın, sabah ayaklarınız yumuşacık olacak.

Evde Doğal Ayak Bakımının Yöntemleri

Hiç bir şey yapamasanızda, ayaklarınızı her gün ılık su ve sabunla yıkayın, soğuk suyla durulayın ve ayaklarınızın hiç bir noktası ıslak kalmayacak şekilde kurulayın, isterseniz ardından nemlendirici sürün bu bile size iyi gelecek.

Limonlu Karışım

Yapacağınız bu karışım ayaklarınızdaki mikropların ölümüne ve ayaklarınızın yorgunluğunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

Malzemeler

4 litre soğuk su

1 orta boy limonun suyu

İsteğe göre aromatik yağları ekleyebilirsiniz

Uygulanması

Limon suyunu, 4 tl suyu ve isteğe göre aromatik yağlarla iyice karıştırın, ayağını bu karışımında biraz bekletin sonra yıkayın ve kurutun ardından da nemlendirici sürebilirsiniz.

Karbonatlı- Tuz Karışım

Ayaklarınız yorulduğunda, şiştiğinde ve oluşan kötü kokularda mutlaka bu karışımı deneyin. Bu karışım hem pratik hem ekonomiktir.

Malzemeler

3-4 litre soğuk su

1 tatlı kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı tuz

Uygulanışı

3-4 lt soğuk su, 1 tatlı kaşığı karbonatı ve 1 tatlı kaşığı tuzu iyice karıştırın. Bu karışımda ayağınızı istediğiniz kadar bekletin. Bu karışım size iyi gelecek.