Ayran Aşı Çorbası Tarifi, Soğuk Çorba Nasıl Yapılır?

Soğuk Çorba Tarifi, Ayran Aşı Çorbası Nasıl Yapılır? Ayran Aşı Çorbası İçin Gerekli Malzeme Listesi Nelerdir? bu çorba hakkında öğrenmek istediği yazımızda bulabilirsiniz.

Her zaman, her yerde, her mevsimde çorbanın yeri bir başkadır. Yaz aylarının gelmesiyle sıcak çorbalar tüketilmesi biraz daha azalsa da soğuk yaz çorbaları imdadımıza yetişir. Sağlıklı, besleyici ve doyurucu olan bu çorbaları denemediyseniz mutlaka deneyin. Sıcak yaz aylarında bu çorbalar favori çorbalar arasında yerini olacaktır. 

Çorbamızın içinde bulunan yoğurt, baklagillerin ve dereotunun birleşmesi sonucunda oluşan lezzet fayda mükemmel. Kilosuna dikkat edenler ve diyet yapan kişilerinde gönül rahatlığı ile tüketebileceği bu çorba yaz günleri içini ferahlatacaktır.

Soğuk Çorba İçin Gerekli Malzeme Listesi

1 su bardağı buğday

1 su bardağı nohut

2 su bardağı süzme yoğurt

3 su bardağı su (ortalama bu kadar su kullanılsa da biz çorbanızın kıvamına göre suyu azaltabilir veya arttırabilirsiniz.)

Tuz

Nane

3-4 dal dere otu

Ayran Aşı Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Bu çorbamızı yapmak için buğday ve nohutları geceden ıslatalım. Geceden ısladığımız nohut ve buğdayları ayrı ayrı haşlayalım. İster pratik olması için düdüklü tencerede haşlayın, isterseniz normal tencerede haşlayabilirsiniz. Haşlama işleminden sonra nohut ve buğdayları soğumaya bırakın. 

Haşlama işleminden sonra 2 su bardağı süzme yoğurdu, derince bir kaba alarak güzelce çırpın. Daha sonra 3 su bardağı suyunu ekleyin ve iyi çırpın. Çorbanın suyu kıvamını isteğinize göre azaltın veya arttırarak ayarlayın. Çorbamızın tuzu ekleyin.

Yoğurdun üzerine ilk önce buğdayları, daha sonrada nohut ekleyin. Dikkat etmeniz gereken noktalardan birine haşlanmış nohut ve buğdaylar mutlaka soğuk olmalıdır. 

Yoğurt, buğday ve nohutları güzelce karıştırdıktan sonra çorbamızın içine kuru nane, taze nane ekleyin. Nanelerin ikisi de ayrı bir tat veriyor. Üzerini 4-5 dal dere otu ile süsleyin. Üzerine az miktarda zeytin yağı da gezdirebilirsiniz. Tercih size kalmış. Çorbamız servise hazır. Şimdide afiyet olsun.

Kolay ve pratik bir şekilde hazırlayacağınız bu çorbayı sıcak yaz günlerinde sizi ferahlatacak ve sağlıklı beslenmenizi sağlayacak mutlaka deneyin.