Bayburt Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Bayburt, il merkezi haricinde Aydıntepe ve Demirözü diye iki tane ilçesi bulunmaktadır. Önemli tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan olan bu ilimiz, Bayburt’a Çoruh nehri sayesinde su sporlarıyla uğraşan sporcuların her yıl uğrak noktası olmuştur. Tarihi ipek yolunun üzerinde olan bu şehrimiz Çoruh nehri verdiği doğal güzellikler ve Baksi Müzesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri gibi bir çok tarihi güzellikler mevcuttur. Rotanızı Bayburt çevirmişseniz Bayburt gezilecek yerler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bayburt’da Gezilip Görülecek Yerler

Baksı Müzesi

Şehir merkezinden 45 kilometre uzaklığında olan bu müze 2010 yılında açılmıştır. İçinde konuk evleri, atölye, kütüphane ve sergi salonları bulunmaktadır. 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülüne uygun görülmüştür. Müze 40 dönümlük araziye  kurulmuş olup,çağdaş ve geleneksel sanatı bir araya getirmektedir. Çoruh Nehrine bakan vadide kurulması müzeye ayrı bir güzellik katmıştır. Müzenin kuruluşunda Bayburtlu akademisyen Prof.Dr. Hüsamettin KOÇAN etkili olmuştur.

Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi, Karadeniz’i Basra Körfezine bağlayan ticari yol üzerinde olması nedeniyle eskiden büyük öneme sahipti. Zigana ve Kop Dağlarını aşılarak ulaşılan bu kale şehir merkezine çok yakın olup Dede Korkut Hikayelerinde de yer alır. Tarih boyu sık sık işgal edilen bu kale Selçuklular döneminde tekrar inşa ve onarım yapılmış ve kalenin tarihinden bahseden 20 tane Arapça kitabe bulunmaktadır.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe ilçesinde yer olan bu yer 1988 yılında inşaat kazısı sırasında tesadüfen bulunmuştur. Kültür ve Tabiat Varlıkları kurumu tarafında koruma altına alınmıştır. Yer yüzeyinde 2 ile 5 metre derinliğinde kayanın oyulmasıyla yapılmıştır. Ne amaçla yapıldığı gizemini korumaktadır. Aydıntepe Yeraltı Şehri kolidor boyunca odalara, su sarkıtları, havalandırma bacaları, duvarlara açılmış oyuklar vardır. Turizme açık olan bu yere mutlaka gezin.

Helva Köyü Buz Mağarası

Bayburt şehir merkezine 33 kilometre uzaklığında olan bu mağara sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Bu mağara yöre halkı tarafından soğuk hava deposu olarak kullanılmıştır. Sıcak yaz aylarında bile bu mağara dondurucu şekilde soğuktur.

Dede Korkut Türbesi

9. yüzyıllarda kesme taşlarının üst üste konulmasıyla yapılmıştır. Türbenin üzerinde eski Türkçe ile 718 yazmaktadır. 1994 yılında restore edilmiştir. Bayburt şehir merkezinde 39 kilometre uzaklığında Masat köyünde bulunmakta bu türbe her yıl temmuz ayında Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür Şöleni düzenlenmektedir. Bu türbe halk arasında Ali Baba Türbesi diyede adlandırılmaktadır.

Bayburt Ulu Cami 

1282-1298 yıllarında Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesut zamanın yapıldığı kabul edilen bu yapı birçok restore görmüştür.

Bayburt Saat Kulesi

Kulenin yapımı 1923′ te olup uzunluğu 21 metredir. Şehir merkezinde bulunan bu kale yüksek tepelerden görünebilir.

Kop Şehitliği

1916 yılında Çoruh Havzasında Ruslarla askerlerine direne askerlerimizin ve şehitlerimiz anısına 1963 yılında yapılmıştır. Bayburt’ta ilgi çeken yerlerden biridir.

Sarıkayalar Şelalesi

Rotanız Bayburt’sa doğal güzelliklerden biri olan Sarıkayalar Şelalesini uğrayın.

bayburt-sehitlik
bayburt-kale
bayburt
bayburt
bayburt gezi