Bolu Gölcük Gölü

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Bolu gölcük gölü, Bolu şehir merkezinde 13 km güneyinde yer olan yapay bir set göldür. Yaklaşık yüksekliği 1217 metredir. Çevresi 1300 metre olup, gölün yüzeyi 4.5 hektardır. Gölün etrafı çam, kayın, göknar, gürgen gibi ağaç türleriyle kaplıdır. Bolu merkez ilçesine bağlı olan gölcük köyünden adını almaktadır. Piknik alanları, yürüyüş yolları, mükemmel manzarası ile insanları cezbetmektedir.

Bolu gölcük gölüne gitmeden önce resimlerden burayı abant gölü olarak biliyordum. Çevremdeki bazı insanlar da burayı abant gölü olarak bildiğini öğrenince bu konuda tek olmadığımı anladım. Bu arada Kocaeli gölcük ilçesiyle de karıştırılmaması gerekiyor. Abant gölü milli parkı  istanbul’a daha yakındır olup gölcük gölüne gitmek için daha uzun yol kat etmeniz gerekir. Doğası ve havasıyla ve manzarası için buraya gitmeye değer. Bol oksijenli temiz havada yürümek size ve sevdiklerinize iyi gelecektir. İsterseniz burada piknik de yapabilirsiniz. Ama hazırlıksız  gelmişseniz restoran bulunuyor. Bu manzara eşiliğinde kahvaltı yapmak çok zevkli olaraktır.

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan gölcük gölüne gitmediyseniz, gidilecek listesine mutlaka ekleyin. Bu arada gölcük gölünün kenarında resimlerde kadraja giren ev ise, Orman ve Su İşleri Başkanlı’ nın Devlet konuk evidir. Bu yapıda ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu konuk evin sadece devletle ilişkili kişiler kalıyor. Yani özel misafirler kalabiliyor maalesef.

Benim gittiğim zaman mayıs sonu, haziranın başı gibiydi doğa ilkbahar geçirmiş, hava ne soğuk nede çok sıcaktı. Ağaçların o yeşil tonları mükemmeldi. Eminim sonbaharın o sarı, kırmızı, kahve rengi tonlarıyla da gölcük gölü mükemmeldir.

Bolu dan yükseklere doğru çıktıkça oksijenin gittikçe arttığını anlayacaksınız. İstanbul gibi yoğun ve karmaşık yaşantısından bu araya gelmek bana çok iyi gelmişti. Arabayla Bolu Gölcük tabiat parkına geldiğimizde arabadan bindikten sonra o mis gibi tertemiz havayı hissetmemek elde değildi. İnşallah burası bozulmaz, maalesef güzel olan her şeyi insan oğlu mahvediyor.

Bolu gölcük gölünde bulunan bu devlet konuk evi çekilen resim kadrajlarına ayrı bir güzellik veriyor.
Gölcük gölünün her taraftan manzarası ayrı güzeldir.
Yine gölcük gölünden farklı bir kadraj
İsterseniz balıklara yem atabilirsiniz.
Bol oksijenli temiz havada yürüyüş yapmak çok güzel, isterseniz bisiklette kiralayabilirsiniz.
Tam yemeğimizi yedik geri dönecektik ki yağmura yakalandık arabaya kadar koşarak gitsek de yağmur bizi fena ıslatmıştı. O toprak kokusu muhteşemdi.