Botoks Nedir? Nasıl Uygulanır?

Botoks Nedir? Nasıl Uygulanır? Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır? Botoks Yan Etkisi Var Mıdır?  Ne Zaman Etkisini Gösterir? Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botox yüzümüzde orta ve derin kırışıklıkları ortadan kaldırmak amacıyla meydana getirilen, ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir. Bu işlemde herhangi bir kesi izi, acı veya ağrı görülmez. Bu işlem sonrasında hasta hemen rutin günlük işlerine devam edebilmektedir. Yalnız estetik alanı ile sınırlı kalmayan bu işlem, tıbbi alanlarda da kullanılabilmektedir.

Özellikle yaşlılık, sigara tüketimi, menopoz gibi etkenlerle ciltte bulunan kırışıklıklar artmakta ve yüz daha yaşlı görünüme bürünmektedir. Tarihte ilk kez göz tembelliği operasyonunda kullanılan bu işlem, kırışıklık giderdiğinin gözlemlenmesi sonrasında, 2002 senesinde estetik amacıyla da kullanılmaya başlamıştır.

Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde eline tıbbi proteine denmektedir. Kırışıklıkları giderme işlemleri ve aşırı terleme tedavilerinde kullanılan bu işlem, ameliyat gerektirmeden kullanılan estetik tedavi yöntemidir. Bu işlem vücutta en fazla yüz bölgesinde uygulanmaktadır. Özellikle alın çizgileri, ağız kenarı çizgileri, göz çevresinde bulunan çizgiler ve boyun çizgilerinde en çok uygulanan bölgelerdir.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Bu işlem en sık kullandığımız mimik bölgelerinde kullanılmaktadır. Bu bölgeler başlıca;

 Kaz ayağı çizgilerinde

 Alın bölgesinde bulunan kırışıklıklarda

 Çatık kaş görünümüne neden olan çizgilerde

 Gülerken ortaya çıkan çizgilerde

  Üst dudak kısalığı yaşayan kişilerde, burun ucunun  kaldırılması işleminde

 Dudak köşelerini yukarıya kaldırma işleminde

 Dekolte bölgesindeki kırışıklıklarda

Yüz bölgesindeki simetri düzensizliklerinde, Bu işlemi uygulanmaktadır.

Botoks Nasıl Uygulanmaktadır?

Tesir mekanizması olarak, uygulandığı bölgede kas ve sinir bağlantılarını engelleyerek, kas kasılmalarını egale etmektedir. Bu sayede uygulanan bölge kırışıksız kalırken, tedavi uygulanmayan kas bölgelerinde normal çalışma döngüsü devam etmektedir.

İnce uçlu enjektörler yardımıyla uygulanan bu işlem, belirlenen bölgelere az miktarlarda uygulanmaktadır. Şeffaf bir madde olmakla birlikte seyrekleştirilerek uygulanmaktadır. Uygulama noktaları gün içerisinde maksimum kullandığımız yüz mimikleridir. Operasyon öncesi uygulama yapılacak olan bölge lokal jeller ile uyuşturularak herhangi bir acı veya ağrı hissetmenizin önüne geçilmektedir. Tedavi ortalama olarak 10 ile 15 dakika sürmektedir.

Botoks Ne Kadar Süreyle Etki Göstermektedir?

Bu işlem tedavisi uygulanan doza nazaran değişmekle beraber, ilk etkisi işlem sonrasında 2 ile 3 gün arasında ortaya çıkmakta, 7 ile 10 gün süresinde tam etki göstermektedir. Etkisi çoğu zaman 4 ile 6 ay aralığında sürmektedir.

Kırışıklık şikayeti bulunan 18 yaş üstü herkese uygulanabilen bu işlem, erken tedavilerde daha başarılı neticeler vermektedir. Gebe veya emzirme döneminde bulunan kişiler tarafından uygulanması önerilmeyen bu işleminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Botoks İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Alanında uzman kişiler tarafınca uygulanması gereken bu işlemin, bu şartlar altında uygulanması durumunda risk yok denecek kadar azdır. Uygulanan bölgede işlem sonrasında hafif kızarıklık ile morarma görülebilmektedir. Bu belirtiler birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçmekte, kalıcı bir etki bırakmamaktadır. Bu işlem sonrasında ağır egzersizlerden kaçınmalı, bölge ovuşturulmamalı ve ilk gün için sıcak su ile temas ettirilmemelidir.