Ciltte Sarkma Nedenleri ve Maske Tarifi

Yaşımız ilerledikçe cildimizde yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Ciltte sarkma bu belirtilerden bir tanesidir. Daha genç görünmek ve yaşlanmayı geciktirmek adına çeşitli çözüm yolları ararız. Yüzümüzdeki sarkmalar aslında cildimize nasıl baktığımızı gösterir. Ciltte ki sarkmalar çevresel ve genetik faktörlerde dayanmaktadır.

Ciltte Sarkma Nedenleri

İlerleyen yaş (en önemli etken)

Genetik etken

Güneş Işınları

Kilo alım verme

Stresli hayat

Sigara, alkol ve diğer bağımlılıklar

Düzensiz beslenme

Düzensiz uyku (özellikle de yeterince uyumamak)

Çevresel faktörler

Ciltte Sarkmaları Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir

Karbonhidratlı beslenmeden uzak durulmalı. Düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir.Bol bol sebze ve meyve tüketin.

Boyun bölgesinde kırışıklıklar oluşmaması için yüksek yastık kullanmayın.

Bol bol su tüketin. Aşırı kahve tüketmeyin.

Yüzünüze doğru masaj yaparak ciltteki sarkmaları engellemeye yardımcı olur.

Özellikle de yaz aylarında güneş ışınlarına dikkat edilmeli ve güneş koruyucu kremler sürülmelidir.

Sık sık kilo alım verme ciltte sarkmalara neden olur.

Sigara, alkol ve diğer bağımlılıklar ciltte sarkmalara yol açar.

Ciltte Sarkma Karşı Maskeler

Ciltte sarkmalara karşı kremler gerek estetik gibi cerrahi yöntemlere başvururuz. Fakat bu yöntemler maddi açıdan bizi zorlarken sağlık açısından da tedirgin olmamıza sebep olabiliyor. Hem cebimizi yormadan hem de doktor aşamasına gelmeden evde ne gibi önlemler alabiliriz bir göz atalım.

MAYA MASKESİ

Malzemeler:

l 1 Tatlı kaşığı yaş maya

l 1 Tatlı kaşığından az süt

Hazırlanışı: Ciltte sarkmalara karşı maskeyi hazırlamak için ilk olarak bir kâse alıyoruz. Bu kasenin içerisine yaş mayayı ve sütü birlikte ezerek eritiyoruz. Karışım macun kıvamını alması gerekiyor. Hazırladığımız karışımı cildimize aşağıdan yukarı doğru sürüyoruz. Bu maskeyi cildimizde 15-20 dakika arası bekletiyoruz. Maskeyi çıkarırken dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Maskeyi çıkarırken ılık suya batırılmış nemli havlu ya da temiz bir bez kullanmalısınız. Nemli havluyu yüzünüze örtün ve maskenin yumuşamasını sağlayın. Daha sonra cildinizi yıkayarak temizleyebilirsiniz. Cildimizde kuruyan maskenin çatlamasını önlemek ve cildimize zara vermemesi için bu işlemi yapıyoruz. Ciltte sarkmalara karşı uyguladığımız bu maskeyi haftada 1 ve 3 arası uygulayabilirsiniz. Hazırladığımız maske cildimizi sıkılaştıracaktır.

YOĞURT OTU KÜRÜ

Malzemeler:

l Göz kararı 2 tutam yoğurt otu

l 200 ml. Su

Hazırlanışı: Ciltte sarkmalara karşı yoğurt otu kürü oldukça pratik bir tariftir. Suyun içerisini 2 tutam yoğurt otunu ekleyin. Daha sonra 5 dakika kadar ocakta kaynatın. Ilıma işleminde sonra yüzünüzü bu su ile ıslatın. Islatma işlemini birkaç defa tekrarlayın. Yalnızca 2 malzemeyle hazırlamış olduğumuz maske ve kür tariflerini sizlerle paylaştık. Güzel ve sağlıklı bir ömür geçirmeniz dileği ile hoşça kalın.