Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Nefesle Duygularımızı Nasıl Yönetiriz? Yaşantınızı Kontrol Altına Almanın Püf Noktası Nedir? Doğru Nefes Alıp Vermenin Sıra Sıra Adımları Nasıl Olmalı? Doğru Nefes Beyin Gelişimini Nasıl Destekler? Eğer Nefes Alma Düzensiz ve Yanlış Bir şekilde Yapılırsa Ne Olur? Anksiyete ve Endişe ile Mücadeleye Etkisi Nasıldır?

Çoğu insanımız doğru nefes alıp  vermeyi bilmiyor. Bu sebeple de farkında olmadan birçok sağlık ile ilgili sıkıntıyı çekmek zorunda kalıyor.

Birçok araştırmalar sonucu iş ve sosyal yaşamdaki başarıyı arttıran, zekanın yüksek oluşu değil, duyguların iyi yönetilme becerisinden kaynaklandığı görülmüştür. İki yönlü duygu yönetimi vardır.

  •  Kişinin kendi duygularını yönetebilmesi,
  •  Kendi duygularını yönetebilmesi sayesinde diğer insanların duygularını anlayabilmesi ve yönlendirerek yönete bilmesidir.

Yaşantınızı Kontrol Altına Almanın Püf Noktası Nedir?

Duygularınızın sizi yönetmesine izin vermeyin siz duygularınızı nefesiniz ile kontrol altına almaya başladığınızda tüm yaşantınızı kontrol altına aldığınızı fark edeceksiniz.

İstemediğiniz bir düşünce içerisinde kendinizi bulduğunuz anda hiçbir teknik ve hiçbir şey aklınıza gelmese dahi sadece nefesinize odaklanarak ve nefesinizi izleyin. O zaman hormonları harekete geçireceğiniz için çok çabuk duygunuzu değiştirebileceğinizi hemen hatırlayın.

Doğru Nefes Alıp Vermenin Adımları Nasıl Olmalı?

  • İlk birinci adımınız nefes alış verişinizi takip ederek, tamamen kontrollü nefes alıp vermek olmalıdır.
  • Vücudunuzun solunum ile ilgili bölgesini düşünerek, bu bölgelerinize nefesinizi çekin ve böylelikle derinliğini artırmış olursunuz.
  • Nefes alıp verirken nefesi verme süresi çok önemlidir bizim için. Nefes verme, nefes alma süresine göre en az üçte bir oranında uzun olmalıdır. SEBEBİ İSE ciğerlerinizi ne kadar çok boşaltırsanız onun yerine yeni oksijen alımı için o kadar yer açmış olursunuz.
  • Bir dakikada ki nefes sayınız önemlidir. Bir dakikada 8-12 arasında alınan nefes idealdir. Uzun süreli yaşamak az sayıda nefes almanıza bağlıdır. Ciğerlerin tamamı ile alınan nefes, solunum kalitenizi de arttırır.
  • Doğru nefes alıp vermek için mutlaka burundan nefes alıp burundan vermeliyiz. Ağızdan alınan nefeslerde diyaframınızı yeteri kadar düzenli kullanamayacağınız için burnunuzdan soluk alıp burnunuzdan vermemiz gerekir.
  • Sesiz nefes alıp vermelisiniz. Nefes alıp vermeler anında çıkacak olan sesler zorlanarak gerçekleştirilen sorunlu bir nefes olduğunu gösterir bize.
  • Nefes alıp verişlerimizin ritmi düzenli olmalı.

Doğru Nefes Beyin Gelişimini Nasıl Destekler?

Bu konuda önemli olan derin nefes almak ve vermek meditasyon ile birlikte yapıldığında GRİ MADDE isimli beynin miktarı arttırmada ve daha işlevsel hale gelmesini sağlamaktadır.

Eğer Nefes Alma Düzensiz ve Yanlış Bir Şekilde Yapılırsa Ne Olur?

Bedenimiz deki oksijenin beşte biri nöronlar tarafından harcandığı için oksijen yetmediğinde sinir sisteminin dengesi bozulabilir, nöronlar düzgün bir şekilde görevini yapamaz.

Anksiyete ve Endişe ile Mücadeleye Etkisi Nasıldır?

Özellikle derin nefes almak beyinden karın bölgesine kadar uzayan VAGUS adlı sinirini uyandırarak parasempatik sinirini harekete geçirerek, vücudu rahatlamak, kan basıncını azaltmak, tasa ve endişeyi gidermede faydalı olur.