El Bakımı Doğal Yollarla Nasıl Yapılır

Elleriniz Sizi Ele Vermesin

Herhangi bir nedenle ilk tanıştığınız kişilerin büyük bir çoğunluğu ellerinize baktığını biliyormuydunuz. Ellerinizin sizi yanlış yansıtmasına izin vermeyin. Günlük hayatımızda en çok kullandığımız organımız ellerimizdir. Öyle ki ellerimiz bazen yaşantımızı idame ettirecek maddi yükü üstlenmektedir. Örneğin ellerle çalışılan inşaat, tarla, ağır yük kaldırma, temizlik gibi işlerde ellerimiz yıpranmaktadır. Bunca yükü taşıyan ellerimize doğal ve evdeki malzemelerle, pahalı kozmetik ürünlerine para harcamadan pürüzsüz ve pamuk gibi yumuşak ellere sahip olabilirsiniz.

Evde Yıpranmış ve Çatlamış Ellerinizi Pamuk Gibi Yapacak Püf Noktalar

Ellerinizin Yıpranmasını Engelleyen Tavsiyeler

  • Ellerinize zarar verecek işlerde eldiven kullanın. Örneğin bulaşık yıkamada, cam silme, banyo ve tuvalet gibi ev temizliklerinde ve ağır işlerde eldiven kullanmak.
  • Dışarıya çıkarken, dış etkenlerden korunmak için ellerimizi krem sürmek
  • Soğuk havalarda ellerimin yıpranmaması için eldiven kullanmak.
  • Gece bedenimiz onarıma geçtiği için yatmadan önce krem sürün.
  • Ellerinize yaptığınız bakım uygulamalarından sonra gerekmedikçe, elinizi yıkamayın.
  • Eliniz kirlendiğinde kimyasal olmayan, doğal sabunlarla temizleyin.
  • Ellerinizi yıkayacağınız, su ne sıcak, ne soğuk, ılık olsun.
  • Bol bol su için.

Ellerinizi Şımartacak Karışımlar

Zeytinyağı ve Şeker

Birçok faydası olan ve birçok alanda kullanılan, özellikle kozmetik alanında önemli bir yere sahip olan zeytinyağı şekerle buluşunca elleriniz pamuk gibi yumuşacık olacak.

Malzemeler

1 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı şeker

Yapılışı ve Uygulanışı

1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı şeker güzelce karıştırın 1 dk yavaş yavaş ovarak ellerinize karışımı yedirin daha sonra 1 dk karışımı elinizde bekletin ve ılık suyla yıkayın

Bal, karbonat ve limon suyu

Bal ellerinizin yumuşak olmasına, karbonat ölü derinin sıyrılmasına ve derinin yenilenmesine, limon suyu ise parlaklık vermesini sağlayacaktır. Bal, karbonat ve limon suyu ile yapılan bu karışım elleri çok iyi gelecek.

Malzemeler

2 çorba kaşığı bal

2 çorba kaşığı karbonat

2 çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

2 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı karbonat ve 2 çorba kaşığı limon suyu iyice karıştırın,  elinizi önce ılık suyla yıkayın, bu karışımı yavaş yavaş  ellerinize yedirin ve 10- 15 dk bu karışımı bekletin ve son olarak ılık suyla yıkayın. Uygulamanın ardında hemen ve gerekmedikçe sabun kullanmayın.

Domates Suyu, Gliserin ve Misket Limon (Lime)

A ve E vitamin içeren domates, mikrop kırma, tırnak güçlendiren lime ve canlandırma etkisi olan gliserinle buluşunca ortaya muhteşem bir karışım çıkmaktadır.

Malzemeler

1 orta boy domatesin suyu

3 çorba kaşığı gliserin

1 misket limon (lime)

Yapılışı ve Uygulanışı

1 orta boy domatesin suyu,3 çorba kaşığı gliserin ve 1 misket lime karıştırın, masaj yaparak güzelce elinize yedirin, 5 dk bu kaşımı bekletin ve ılık suyla yıkayın.