Enürezis Nedir? Çocuklarda Alt Islatma Sorunu Sebepleri

Çocuklarda Alt ıslatma problemi nasıl çözülür Enurezis Nocturna Nedir? Altını ıslatan çocukların tedavisi,    Çocuklarda alt ıslatma sorunları.

Alman yazar Salzmann, içine kapanık ve kendine güveni olmayan bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız çocuğunuz altını ıslattığı zaman onu dövün, herkesin içinde küçük düşürüp başka çocuklarla kıyaslayın demiştir.

Çocuklarda Alt Islatma

Azarlanan ve altını ıslatmanın aşağılayıcı bir durum olduğunu hisseden çocuklar içine kapanık ve özgüvensiz olarak yetişirler. Oysaki 5 yaşından büyük olan çocukların gece altlarını ıslatmaları çocuk üroloji hekimleri tarafından bir sağlık sorunu olarak kabul edilmekte ve tedavi edilmesi gereken bir durum olarak değerlendirilmektedir.

Enurezis Nocturna; Alt ıslatma

Tıp literatüründe Enurezis Nocturna olarak ifade edilen terim çocuklarda gece işemesi anlamına gelir. Bir çocukta gece altını ıslatma probleminin olduğunu söyleyebilmek için 5 yaşından büyük olması ve de haftanın en az üç günü gece altını ıslatıyor olması gerekmektedir.

Çocuklarda Alt Islatma Problemleri

Tuvalet eğitimini tamamlamış olan 5 yaşından küçük çocukların arada sırada gece işlemeleri normal sayılmaktadır. Yapılan istatistiklere göre gece erkek çocukları kız çocuklarına göre daha fazla altını ıslatmaktadır. Kız çocukları da gündüz, erkek çocuklarına oranla daha fazla alt ıslatma problemi yaşamaktadırlar. Anne baba ile yapılan değerlendirmelerde altını ıslatan çocukların büyük bir çoğunluğunun bezli dönemlerde sabah kalkıldığında bezin çişli olduğu tespit edilmiştir.

Çocuklarda Alt Islatmanın Sebepleri Nelerdir?

Çocukların neden alt ıslattığının gerçek sebebinin belirlenmesi biraz zordur. Çocuk üroloji uzmanları ailelerin anlattıklarından yola çıkarak sebepleri belirleyebilmektedir. Alt ıslatma nedenleri arasında şunlar yer almaktadır.

  •  Anne ya da babanın çocukluğunda bu problemi yaşamış olması genetik olarak çocuğun da aynı sorunu yaşayabileceği ihtimaller arasındadır.
  • İdrar torbasının genişliği çişi tutacak kadar büyük değil ise ya da idrarı tutacak kasların gücü yeterli değil ise çocuklarda bu problemi yaşayabilir.
  • Uyku esnasında çişin geldiğini hissedemeyecek kadar ağır uyku durumu bu problem nedenlerin arasındadır.
  • Şeker hastası olan çocuklar çok su içtikleri için gece sorunu yaşamaktadırlar.
  • İdrar yolu enfeksiyonu çok ciddi nedenleri arasındadır.
  • Psikolojik sebepler alt ıslatmanın en önemli nedenleri arasındadır. Yeni doğmuş kardeşini kıskanan bir çocuk altını ısıtarak tepkisini göstermektedir.

Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Öncelikle çocuğa psikolojik baskı yapılmamalıdır. Altını ıslattığı zaman bağırıp çağırmak, başka çocuklarla kıyaslamak, şiddet uygulamak çocuğa yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bu tip olumsuz davranışlar yerine çocuğunuza bu durumun herkesin başına gelebileceğini, geçici bir süreç olduğunu, utanmaması gerektiğini tatlı bir dille anlatmak gerekir. Şayet kendi yöntemlerimizle bir çözüme ulaşamıyorsanız vakit kaybetmeden çocuk üroloji doktorundan ya da bir pedagog desteği almalısınız.