Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler

Göz Sağlığına İyi Gelen Vitaminler

Kainatımızın güzelliklerini görmemizi sağlayan ALLAHU TEALA’ nın sayısız lütuflarından biri olan gözlerimiz, beş duyu organlarımızın en hassas organıdır. Gözlerimiz açıkken toz, kir veya herhangi bir şeyin sıçraması sonucunda yaralanmaya maruz kalabilir ve ellerimizin yeteri kadar temiz olmaması nedeniyle de mikrop kapabilir bu nedenle veya hiç bir neden olmaksızın düzenli bir şekilde göz muayenesinden geçmemiz gerekir.

Hassas olan gözlerimizin sağlık olmasına için vitaminlerin büyük bir önemi var olup vitaminleri tablet olarak tüketilmesini önerilmemekte bu vitaminleri yiyeceklerden temin edilmelidir. A, E, C ve B2 vitaminler, omega 3 ve magnezyum göz sağlığımıza iyi gelmektedir.

A vitaminin Göze Faydaları 

A vitamini göz sağlı için en büyük etkiye sahip olan vitamindir. Gözümüzün gece görüşünü güçlendirmekte olup gece körlüğünü ve katarak başlangıcını engellemektedir.Hayvansal gıdaların başını çeken A vitamini, süt, yumurta sarısı, balık, böbrek, karaciğer, bütün turuncu, yeşil ve kırmızı sebze ve meyveleri içerir.

B2 Vitaminin Göze Faydası

B2 vitamininin eksikliği, gözlerde yanma  ve ışığa hassasiyet oluşturur. Süt, balık, karaciğer,  havuç, peynir, adaçayı, incir,bütün yeşil sebze ve baklagilleri içerir. B2 vitaminini tüketin katarak oluşmasını da engeller.

C Vitaminin Göze Faydası

C vitamini gözümüzün korunması için kalkan olurlar. Gözümüzün güneş ışıklarında korur ve katarak oluşumunu engeller.  C vitamini olan kuşburnu, portakal, greyfurt, misket limon ve yeşilbiber C vitamin deposudur.

E Vitaminin Göze Faydası

E vitamini gözde katarak ve sarı nokta hastalığını engeller. E vitamini zeytinyağı, ayçiçek yağı, avokado, brokoli, ceviz, mango, muz, kırmızı et, buğday, keten tohumu, yeşil sebzeler E vitamini bakımından zengindirler.

Omega- 3

Gözlerimizin retinasına büyük bir etkisi olan, omera-3 göz kuruluğunu az indirgemektedir. Somon,ton balığı, sardalya, keten tohumu, ceviz, kırmızı et, yumurta omega-3 yönünden zengindir.

Gözlere İyi Gelen Besinler

Ispanak

Görme kusurlarına ve yaşla beraber gelişen görme kayıplarına ıspanak çok iyi gelmektedir. Güneşten gelen zararlı mavi dalgaları filtler. Sarı nokta ve katarak hastalıkları ıspanak tüketenlerde az görüldüğü tespit edilmiştir.

Havuç

Göze iyi gelen besinler deyince ilk aklımıza gelen havuç, beta karoten ve A vitamini zengin olup sarı benek hastalıkları ve diğer göz problemine iyi gelmektedir.

Balık

Balığın içerdiği DHA yağ asitleri ile retinal fonksiyona iyi gelmektedir. Görme yetkisinin artmasına ve göz kuruluğuna iyi gelmektedir.

Kuru Yemişler

Göze bir çok faydası olan E vitaminin yönünden zengin kuru yemişler göze bir çok faydası vardır.

Diğer Besinler

Üzüm çekirdeği, yumurta, salatalık ve patates