Hamilelik Belirtileri Nelerdir. Acaba Hamilemiyim ?

Erken Gebelik Belirtileri

Acaba hamilemiyim bu kelime tarifsiz duyguları barındırıyor bence yeni evli olan ilk aylarda hamile kalırmıyım ? Ne kadar zamandır anne olmak için uğraşan belli tedavi ve zahmetli süreçten geçen, yada ikinci üçüncü çocuktan sonra kaygılanan kadınlar aklında koca bir soru ” Acaba Hamilemiyim” ilk önce herşey de bir hayır vardır diyelim mevlam neylerse güzel eyler. Bu süreçte  hormonlar değiştiğinden erken belirtiler gösterir aşağıdaki belirtilerden birkaçı sizde varsa hamilesinizidir.

 

1-  Bu belirtilerden en önemlisi adet gecikmesi olup şunu da göz önünde bulunduralım kadınların hormonları stresli zamanlarda, yer ve mekan değişikliğinde ve geçirdiği bir hastalıktan dolayı gecikebilir bunu da unutmamak gerek.

2- İdrar sık çıkmak ve idrar renginin koyulaşması

3- Karında şişlik ve kabızlık

4-  Baş dönmesi ve mide bulantısı

5- Kokulara aşırı hassasiyet

6- Göğüslerde şişkinlik hassasiyet ve göğüs uçlarında koyulaşma

7- Hafif kanama (halk arasında rahime yerleşme kanaması olarak geçer bu kanama lekelenmelerden imaret açık ve orta koyulukta olup kırmızı değildir.)

8- Uyku isteği ve yorgunluk

9-Vücut ısısın artması

10-Ruh halinde değişiklik (hormonlar değiştiğinden dolayı bazen kendinizi tanıyamazsınız  sinirli, alıngan ve ağlama isteği )

Not :Eczaneden alınıp yapılan idrar testi doğru sonuç vermeyebilir. Kesin ve net bilgi için doktora başvurun ve kanda gebelik yaptırın.