Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte Nelere Dikkat Etmeliyim

Artık hamilesiniz, 9 ay boyunca güzel bir serüven sizi bekliyor içinizde an ve an büyüyen meleğiniz var. Hormonlar değiştiğinden  dolayı fiziksel ve ruhsal değişimler sizi bekliyor. Dönemde en önemli olan günlük yaşantınızı engellemeden bilinçli bir şekilde, doktorunuzun önerilerine uygun, kendinizi kısıtlamadan bu süreci sağlıklı bir şekilde, tadını çıkartarak geçirmek. Unutmayın artık o herşeyi hissediyor.

Beslenme ve kilo alımı

Hamilelikte en önemli noktalarda biride beslenme konusudur. Bu dönemde çok kilo alırım diye gerekli besin değerini almamak yada artık hamileyim istediğimi istediğim kadar yerim gibi bir psikolojiye girmemek gerek. Uzmanlar gebelik boyunca 9-12,5 kg öneriyor. Normalden daha zayıf veya daha şişman anne adaylarında bu kilo alımı değişmektedir. Bu dönemde anne yediklerine içtiklerine dikkat etmelidir. Örneğin çiğ et, çiğ köfte, salam, sucuk, iyi pişmemiş yiyecekler, hamur işleri ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerek.

Egzersiz

Bu dönemde herhangi bir sağlık probleminiz yoksa mutlaka egzersiz yapın. Ani, uzun süreli ve ağırlık içeren egzersizlerinde kaçının. Temiz havada düzenli yürüşüş yapın bu sizin vücutta esneklik, kalça kasların sıkılaşmasını, ağrısız bir dönemi geçirmenizi ve doğumunuzun daha rahat geçmesini sağlar.

Seyahat

Doktorunuzdan bilgi alarak bu dönemde herhangi bir probleminiz yoksa kısa süreli seyahat yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yolculuk esnasında emniyet kemerini takın, rahat kıyafetler giyinin, rahat etmeniz için yanınızda yastık ve yiyecekler bulundurun.

Banyo

Bu dönemde ne sıcak ve soğuk suyla duş alın suyunuz ılık olsun ve kayıp düşmemek için mutlaka önlemler alın.

Giyim

Artık kıyafetleriniz size olmuyor olabilir. Bu dönemde sizin rahatlığınız herşeyin üstünde sizi sıkacak kıyafetlerde ve topuklu ayakkabılardan uzak durun.

Karın ve Göğüs bakımı

Gebelik boyunca aşırı kilo artışı çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Maalesef ki karın ve memede oluşan bu çatlaklara kesin bir çözüm yok olup çeşitli kremlerle bakım yapabilirsiniz.

Bağırsak Sorunları

Gebelik boyunca bağırsak hareketlerinizde sorunlar olabilir ve kabızlık yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bol bol su için, egzersiz yapın, sebze ve meyve tüketin.

Cinsel ilişki

Bu dönemde  gebenin kanaması ve erken doğum riski yoksa son ay haricinde cinsel ilişki girmesinde herhangi bir sakınca yoktur.