İshal Nedir? İshale Ne İyi Gelir? Neden Olur?

İshal Nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? İshal Ne İyi Gelir? bu konu hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Sürekli olarak tuvalete çıkmak zorunda bırakmasının yanı sıra karın ağrıları ile kendini belli eden ishalin kontrol edilebilmesi mümkündür. Bunun için doğru beslenmeye bağlı olarak ince ayrıntılar ile bu rahatsızlığından kurtulmak mümkündür. Hızlı ve etkili şekilde ortadan kaldırması beslenmeyi doğru şekilde uygulama ile elde edilmektedir. Peki, ishale ne iyi gelir? Ne yenirse sonuca kısa sürede ulaşılabilir. Özellikle oluşum sürecinden sonra hem iş hayatında hem de özel hayatında zor durumlar ile karşılaşmanıza sebep olan ishalin tedavisinde ilaç ve beslenme hızlı çözüm için kilit niteliğindedir. İshalden kurtulmada etkin yollar düzenli uygulama ile elde edilebilmektedir.

İshal Belirtileri

Midede oluşan hareketler ve beklenmedik etkilere bağlı olarak oluşan ishal belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Halsizlik ve yüksek ateş,
 • Dışkının sulu ya da cıvık olması,
 • Belirli aralıklarla tuvalete gitme durumu,
 • Bulantı, kusma ve susuzluk,
 • Acil olarak dışkılama ihtiyacı duyulması ve durdurulamaması,
 • Karında ağrı ve gaz oluşumu,

İshale Ne İyi Gelir

Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken en önemli husus su kaybının fazla olmasından dolayı su tüketimine özen göstermek gerekir. Vücudu susuz bırakmak daha büyük rahatsızlıklara sebep olacağı için bu açığı kapatmanız ve su ihtiyacınızı her tuvalete gitmeniz sonrasında içmeniz gerekir. Suya dikkat etmenizin dışında ishale ne iyi gelir? Ne tür gıdalar tüketmelisiniz? Uygulamalar nasıl olmalı gibi konular ağırlıklı olarak sorgulanmaktadır. Evde uygulama yapabileceğiniz ilaç dışı tekniklerden bir tanesi 1 litre ılık su içine 1 yemek kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Tuvalete çıktıktan sonra yarım su bardağı almanız kısa sürede rahatsızlığın giderilmesinde etkili olacaktır. Bu karışımın dışında havuç, muz, pirinç, kabuksuz elma, patates haşlaması, ayran ve yoğurt tüketmekte oldukça etkilidir.

İshal Nedenleri

Bağırsak gribi ya da mide gribi olarak adlandırılan ishal bağırsağı etkileyen virüs nedeni ile oluşmaktadır. İshal nedenleri vücudun tepkimesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yiyeceklere karşı alerji,
 • Aşırı derece de alkol tüketimi,
 • Bağırsak hastalıkları,
 • Bakteri enfeksiyonu oluşumu,
 • İlaç kullanımı (yan etkileri)
 • Sindirim sisteminin bozulmasına neden olan yiyecekler,

İshal Tedavisi

Enfeksiyon nedenleri ile oluşan ishal tedavisi gereksinim duyulmadan bir iki günde iyileşebilmektedir. Yetişkinlerde kısa sürede geçebilme özelliğine sahip olan ishal çocuklarda 5 – 7 gün arası değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda bu sürenin 2 haftaya kadar uzadığı görülmektedir. Bu süreçte sıvı kaybını ortadan kaldırmak en önemli tedavi tekniğidir. İshalin oluşumuna bağlı olarak uygulanan ilaçlar ishal etkisinin azalmasına katkıda bulunmaktadır. Tüketeceğiniz besinler sürenin kısalmasına da doğrudan etki etmektedir.