Islak Saçın Zararları

Güne yoğun bir koşuşturmayla başlayanlar, sabah saçlarını yıkayıp işe veya herhangi bir nedenden dolayı dışarıya saçı ıslak çıkanlar yada günün sonunda yatmadan önce saçını yıkayıp ses olmasın diye kurutma makinesini açmayanlar, saçlarınızın yıpranmasına ve hastalıklara davetiye çıkardığınızı biliyor muydunuz. Islak saçlı olarak soğuk havaya ve rüzgara maruz kalmak migren, soğuk algınlığı ve yüz felcini tetikliyor. Islak saçlı gece uyumakta bir o kadarda tehlike içermektedir. Uzmanlar saçımızı yıkandıktan bir saat sonra uyumamızı öneriyor.

Islak Saçın Zararları

Islak Saçın Yol Açtığı Hastalıklar

Migren

Başın bir bölümünü etkileyen zonklama şeklinde ağrı ve mide bulantısı yapan migren her dört kadında bir maalesef görülmektedir. Islak saçınızı kurutmamak ve birde üstüne ıslak saçlı dışarı çıkıp, soğuk veya rüzgara maruz kalmak migreni tetiklemektedir.

Soğuk Algınlığı

Islak saçlı dolaşmak ve ıslak saçlı yatmak gribal enfeksiyona ve sinüzite yakalanmak en sık rastlanan olumsuz etkisidir. Burun akıntısı, baş ağrısı,vücutta kırgınlık oluşturup, yaşam kalitenizi düşürmektedir. Bu nedenle uzmanlar saçınızı yıkadıktan sonra 1 saat içinde ıslak saçlı uyumamasını  ve ıslak saçlı dışarıya çıkmamayı öneriyor.

Yüz Felci (Fasiyal Paralizi )

Yüzümüzde bulunan küçük kaslar yüzümüzde oluşturduğumuz mimikleri kontrol eder. Islak saçlı uyumak, ıslak saçlı rüzgara ve soğuk havaya yada klimaya maruz kalmak yüz felcine diğer tıptaki adıyla fasiyal paralize tetiklemektedir. Yüz felci geçiren kişi yüz kaslarının tamamını veya bir kısmını hareket ettirememesi durumu ortaya çıkar. Örn kişi kaşını kaldıramaz, gözü kapatamaz, ağzını hareket ettiremez.

Islak Saçın Saçlarımıza Verdiği Zarar

Saçta Kepek Oluşumu

Islak saçlı veya nemli saçlı uyumak saçının fazla nem oluşmasına, bakteri ve oluşan doğal yağın kaybına neden olarak saçın kepek oluşumunu neden olmaktadır.

Saçın Kırılması

Islak saçlı uyumanın saça en önemli etkisi de saçın kırılmasına neden olur.

Saçın Şekillenmesi

Islak saçlarınızla yattıktan sonra göreceksiniz ki saçlarınıza fön makinesi veya maşayla bükle, düzleştirmek yapmak her zamankinden daha zor ve zaman harcamanıza neden olacaktır.

Saçkıran Oluşumu

Islak saçlı yatmak saç dökülmesini  hatta saçkıran oluşumuna neden olur. Nemli ve sıcak ortamda oluşan bir mantar enfeksiyon çeşitti olan saçkıranı ıslak yatmak tetiklemektedir.

Sivilce Oluşumu

Islak saçlı uyuduğumuzda yastıkta nem oluşumuna neden olup bakterileri çoğalmasına yol açar ve bu sebeple vücudumuzda sivilce oluşumunda artış olur.