Kek Nasıl Kabarır? Püf Noktaları Nelerdir?

Kek Nasıl Kabarır? Püf Noktaları Nelerdir? Kabarması İçin Neler Yapılmalı? kek yapmak istiyorsunuz ama kabarmamasından korkuyorsanız eğer bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Gelin kek nasıl kabarır? sorusuna cevap bulalım.

Mutfakla tanışma serüvenimiz genelde küçük yaşlarda kekle başlar. Bütün malzemeleri karıştır ve fırına atın. Bu kadar kolay olarak gözükse de gerekli özeni göstermeyip ve püf noktalarını yerine getirmezseniz yaptığınız kekin tadından ve görüntüsünden memnun kalmazsınız. Kimi kişiler evlerinde kek yapmazlar benim yaptığım kek güzel olmuyor, kabarmıyor diye sitem ederler. Birde bu şekilde kek yapmayı deneyin derim. Kekin yapımı kadar keki pişirdiğiniz fırın ve kek kalıbının da önemi büyüktür.

Yaptığımız her şey bir incelik özveri ister. Kekin çırpma şekli, çırpma süresi, pişirme ısısı, pişirme süresi gibi unsurlar kekinizi etkiler.

Kekin en önemli özelliği hamurun doğru kıvamda olmasıdır. Doğru kıvam anlatma istediğiniz çok çırpmak değildir.

Kabaran Kek Yapmanın Püf Noktaları

Gerekli malzemeleri sırayla koyun.

Kek için kullanacağınız tüm malzemeler oda sıcaklığında olması çok önemli. Tümün malzemeler oda sıcaklığında olması birbirine iyi karışmasını sağlayacaktır.

Kekin iyi kabarması için, şeker çok iyi karıştırması gerek bunun için de şekeri çırptığınız yumurtanın ve yağın oda sıcaklığından olması şekerin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Kekin kabarması için olmazsa olmazlarında biri kuru malzemeleri yani un kabartma tozu, vanilya, kakao gibi ürünleri mutlaka eleyerek kek harcınıza koyun. Bu sayede harcınız da topaklanma olmayacak ve elerken malzemeler havalanacak daha iyi kabarma sağlanacaktır.

Kekinize en son un ekleme işlemi kaldıysa unu eleyerek karışa dökün. Karışıma mikserde yardım alarak değilde, spatula yardımıyla alttan üste doğru, un karışımın içinde kaybolana kadar karıştırmanız yeterli olacaktır. Un koyduktan sonra fazla karıştırma yok bunu aklınızdan çıkarmayın.

Kekin hazırlık aşaması kadar pişirme aşaması da önemlidir. Ne kadar iyi kekini hazırladıysanız bir o kadarda pişirme şekline dikkat etmeniz gerek. Kek pişerken dikkat etmeniz gerekenler;

Keki fırına verilmeden önce mutlak fırın önceden ısıtılmış olması gereklidir.

Fırının ısısını iyi ayarlamak gerek fırın yüksek ısıta olursa, kekimizin dış pişer, içi pişmez hamur olur ve içi pişmediği içinde malzeme aşağı çöker, kek kabarmaz.

Mümkün olduğu sürece ilk yarım saat fırının kabağını kesinlikle açmayın. Ani sıcaklık düşmesi sonucunda kekinizin kabarması söner. Yüksek ayarda olmadan 170 derecede gibi ayarda sabırla pişmesini bekleyin.

Pişme işlemi bittikten sonra kekinizi direk dışarı çıkarmayın. Ani sıcaklık değişikliği yaşayıp kabarıklığı sökmesin. Fırın kapağını açık bırakın yavaş yavaş kekiniz soğusun.