Kelebekler Vadisi Fethiye Nerede Kamp ve Gezi Rehberi

Muğlanın Fethiyenin en güzel turizm yerlerinden biri olan Kelebekler vadisi, nerede, kamp alanı, konaklama, nasıl gidilir, ulaşım imkanları,  hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Fethiye’nin Gölgesinde Kelebekler Vadisi

Ege’nin ünlü olmayan bir köşesi var mı bilinmez. Koyları, plajları, köyleri, sahili ile tatilcilerin ilgisini hayli çekmektedir. Tatil hakkını bu bölgede kullanmak isteyenler için Kelebekler Vadisi hakkında nacizane bilgiler paylaşmak istedik. İsmi nedeni ile rengarenk kelebekler ve masmavi bir denizi çağrıştırmaktadır. Peki, gerçekten de böyle bir yer mi? Onca yolu gitmeye değer mi?

Bir yılın yorgunluğunu atmak için tek fırsatınız yaz tatili ise bunu pişmanlıkla sonuçlandırmak istemezsiniz. Bu yüzden gideceğiniz yerin her şeyini bilmekte fayda var. Bu yazımızda sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktayız. Umarız karar vermenizde bir nebze de olsa katkımız olur. Vadiyi detaylı şekilde öğrenmeye hazırsanız buyurun yazımızı okumaya.

Nerede Bu Kelebekler Vadisi

Vadi Muğla ilinin, Fethiye ilçesine bağlı Faralya mahallesinde bulunmaktadır. Bu mahallenin yeni ismi Yurtalan’ dır. Faralya isminin kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Yerleşim yeri olarak muazzam bir konuma sahiptir. Vadi, bu mahallenin 350 metre kadar aşağısında yer almaktadır.

Kelebekler Vadisi yakınlarında Ölüdeniz ve Kabak Koyu gibi yerler bulunuyor.

Vadiye Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Vadi, güzel olduğu kadar zorlu bir konuma da sahiptir. Ancak bu güzelliğe ulaşmanın birden fazla yolu var. Dilerseniz denizden dilerseniz de karadan ulaşmanız mümkündür.

Deniz ulaşımı;

Deniz yolu ile gitmeyi düşünenler için Ölüdeniz üzerinden kalkan tekneler bulunmaktadır. Sabah belirli saatlerde uygun bir ücretle vadiye yolculuk edebilirsiniz. Planınız doğrultusunda akşama kadar orada zaman geçirebilirsiniz. Hemen dönmek istemiyorum. Biraz tadını çıkaracağım derseniz, tekneden inmeden görevli ile konuşup dönüş için yerinizi ayırtabilirsiniz.

Kara ulaşımı;

Fethiye otogarından Faralya minibüslerine binerek yola devam edebilirsiniz. Her saat başı minibüs bulabilirsiniz. Ancak burada şunu belirtmekte fayda var. Faralya’dan Kelebekler Vadisi’ne gitmek için zorlu bir yamaç yolu var. Yükseklik korkunuz varsa yahut adrenalin istemem diyorsanız biraz daha düşünmenizde fayda var.

Kelebekler Vadisi’nde Konaklama

Vadiye gittiniz ve hemen dönmek istemediniz. Nerede kalabilirim? Diye düşündünüz. İlk olarak kamp kurmanızı öneririz. Yanınızda çadırınız, gerekli malzemeleriniz yoksa bile oradan kiralayabileceğiniz yerler mevcuttur. Özel bir alanda kamp sakinleri için ayrılan yerler bulunmaktadır. Günlük cüzi bir ücret karşılığı dilediğiniz kadar alabilirsiniz.

İkinci seçenek ise Faralya’ya çıkıp konaklamak. Faralya mahallesi, kendine has dokusu ve insanları ile çok sıcak bir ortam sunmaktadır. Kiralık odalar, müstakil kiralık evler, bungalovlar, taş evler seçenekleriniz bulunmaktadır.

Ayrıca Faralya’da yoga severler için harika olanaklar mevcut. Toplu ya da bireysel yoga dersleri alabilir, aktivitelere katılabilirsiniz. Eşsiz manzarası ve havası yoga tutkunları için bulunmaz bir fırsattır.

Yeme İçme Olanakları

Vadide, işletmeler, lokantalar vs. beklemeyiniz. Zira, kısmi de olsa sit alanı olduğu için yapılara izin verilmemektedir. Ancak Faralya için seçenekler sunulabilir. Yerli halk, evlerinde yaptıkları yemekleri turistlere ikram ediyor. Elbette ücret karşılığında diye eklemeliyiz. Kendi yemeğimi kendim yaparım diyorsanız, bu da mümkün. Bahçelerde yetiştirilen doğal sebzeleri satın alabilirsiniz. Konakladığınız evde bunları pişirebilirsiniz. Dışarıya kurulmuş olan masalarda enfes manzara eşliğinde yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kelebeklerin Arasında

İsmini duyunca kelebeklerin arasında kaybolduğunuzu hayal edebilirsiniz. Ancak gerçekte pek de öyle değil. Seksenden fazla kelebek türünün yaşadığı bilinen vadide kelebekler ortalıkta fazla görünmüyor. Denizin ve insanların olduğu yerlerde olmak kelebeklere cazip gelmiyor. Daha çok vadinin iç kısımlarında saklanmayı tercih ediyorlar. Vadinin iç kısımlarına doğru ilerledikçe ‘sessiz olunuz’ yazılarını sıkça görebilirsiniz. Bu da onları görebilmeniz için bir uyarı niteliği taşımaktadır.

Denizi Hakkında Birkaç Not

Ege’nin denizi olur da güzel olmaz mı, diyenlerdenseniz haklısınız. Kelebekler Vadisi de bu konuda nasibini alan yerlerdendir. Masmavi rengi ile kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahip denilebilir. Çok derin olmaması artı kazandırmaktadır. Suda epey ilerleyebiliyorsunuz. Kıyısında kumlar olduğunu düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyebiliriz. Yalınayak suda gezmeye pek elverişli değil.

Bir de Faralya’da yapılan arıcılıktan dolayı arıların ölmüş olanlarına rastlamak mümkün. Denizin yüzeyinde zaman zaman ölü arılar olabiliyor. Ancak denizin dalgaları kısa sürede onları alıp götürüyor.

Yüzmek için öğlenden önceyi tercih etmenizi öneririz. Saat on ikiden sonra yanaşan teknelerden dolayı keyfiniz kaçabilir. Hatırlatmakta fayda var.

Güneşiniz bol, tatiliniz uzun olsun dileklerimizle…

kelebekler vadisi
kelebekler vadisi nerede
kelebekler vadisi ulaşım
fethiye kamp
fethiye gezi rehberi
kelebekler vadisi faralya
kelebekler vadisi konaklama
kelebekler vadisi nasıl gidilir