Kemik Suyu Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli

Kemik Suyu Nasıl Yapılır? Kemik Suyu Hayvanın Neresinden Yapılır? Kemik Suyu İçin Gerekli Malzemeler gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kemik suyu insan sağlığına içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sayısız faydası vardır. Kemik suyunun her geçen gün tüketimi artmakta özellikle de Batı ülkelerinde de tüketimi arttığı tespit edilmiştir. Kemik suyunun kansere, cildi yenilemede, ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik hastalıklarına, hamile ve çocuk gelişiminde çok önemli etkisi vardır. Kemik suyu faydaları yazımız için tıklayın.

Kemik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sağlıklı ve gezen hayvan kemiği tercih edilmelidir.

Arka ayak  veya ön kol ilikli tercih edilmeli

Hayvan olarak ilk tercihimiz koyun, koyun yoksa inek ve keçi de olabilir.

Kemik Suyu Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır

Maydanoz sapı, kereviz sapı, defne yaprağı, biberiye, yaban kekiği, kaya tuzu, 6 diş sarımsak, 4-5 tane karabiber, ev yapımı doğal yarım çay bardağı sirke

Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemiklerin etlerden sıyrılmış olmalı, Arka ayak  veya ön kol kemik tercih edilmeli, ilk tercihimiz koyun, koyun yoksa inek ve keçi de olabilir. Kemik en az iki üç parçaya ayrılmalıdır.

Kemikleri soğuk suda yıkayın.

Kemikleri bir fırın tepsisine koyun fırının üst kısmını çalıştırarak 200 derecede 15 dakika pişirin. Üzerindeki yağ ve et parçalarını ayıklanmalı.

Uygun bir tencereye  kemikleri koyun, üzeri geçene kadar su ekleyin. Yarım çay bardağı doğal sirke ekleyin. Su kaynayınca suyuyla beraber dökün bu sayede kan pıhtısı, yağ dokusundan temizlemiş olursunuz.

Kemiğimizden her şeyin arındırdıktan ve temizledikten sonra yani ön hazırlık bittikten sonra eğer evinizde mevcut ise çok amaçlı pişirici (multicooker) kullanabilirsiniz. Çok amaçlı pişiricinin kullanma artıları kokuyu eve yaymaz, pişerken su kaybı olmaz, Otomatik kapanması ile başında uzun süre beklemenize gerek yoktur. Eğer yoksa çelik tencerede yapabilirsiniz. 

Pişireceğimiz tencereyi alalım. kemiklerimizi koyalım, üzeri birkaç parmak su çekene kadar su ekleyelim. Daha sonra maydanoz sapı, kereviz sapı, defne yaprağı, biberiye, yaban kekiği, 6 diş sarımsak, 4-5 tane karabiber,ekleyelim.

Kısık ateşte kaynatın.

Pişirme süresi bitmeye yakın kaya tuzu ekleyin.

Pişirme işleminden sonra kemik suyunu soğumaya bırakın, soğuma işleminden sonra cam kavanoz koyup, istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

kemik-suyu-nasil-yapilir