Küf ve Rutubet Kokusu Nasıl Gider

Küf ve Rutubet Kokusundan Nasıl Kurtulunur

Evinizde, iş yerinizde özellikle kış ayların gelmesiyle ısı yalıtımı iyi yapılmamış yapılarda, genelde kuzey cephelerde, bodrum katlarında küf ve rutubet kokuları daha sık hissedilmektedir. Oluşan bu durum belki bir dekorasyon ile kapatılabilse de koku dayanılmaz bir durum alıyor. Bu durum tabi ki sağlığımızı özellikle de solunum problemlerine yol açar. Bu nedenle ilk önce küf ve rutubeti neden olan sebepleri ortadan kaldırılmalıdır. Yaşadığınız binanın ısı yalıtımı nasıl yapıldığına, bina tesisatında bir problem var olup olmadığına?Örneğin küf ve rutubet yağmurlu havalarda mı ? takip edin belki binanızın sıvasında çatlak var olabilir buda sizin evinizi olumsuz etkiliyor olabilir. Peki Küf ve Rutubet Kokusu Nasıl Gider ? Küf ve Rutubetten Kurtulma Yollarını ve eşyalarınıza ve giysilerinize sinmiş bu kokunun nasıl kurtulabilirsiniz. Gelin birlikte inceleyelim.

Küf ve Rutubet Kokusu Nasıl Geçer? Küf ve Rutubetten Kurtulma Yollarını 

Ortamı Sık Sık Havalandırın

Kokunun gitmesi için, en önemlisi de sağlığınız için yaz kış demeden evinizi sürekli belli aralıklarda havalandırın. Bu şekilde temiz hava girişini sağlayın.

Ortamda Çiçek ve Akvaryum  Bulundurmayın.

Küf ve rutubet olan ortamda çiçek beslemeyin. Çiçek, bitki ve akvaryum  nemi arttıracağından küf ve rutubet arttırır.

Evin İçinde Çamaşır Kurutmayın.

Evin içinde çamaşır kurutmak nemi arttıracağından küf ve rutubet kokusu da artacaktır.

Karbonat ve Tuz

Karbonat ve tuz evinizin belirli köşelere koyun. Karbonat ve tuz havadaki nemi ve kötü kokuları çeker mutlaka deneyin.

Peteklerin Önünde Eşya Olmasın

Peteklerin üstünde ve önünde eşyalarınız konumlandırmayın. Petekler bu sayede havadaki nemi daha iyi ve hızlı çeker.

Kedi Kumu

Evinizin görünmeyen yerlerine kedi kumu koyabilirsiniz. Kedi kumu nemi mükemmel çeker. Bu nedenle işinize çok yarayacaktır.

Aspiratör

Mutfağınızda aspiratör varsa mutlaka kullanın. Aspiratör yemek kokusunu, hemde yemek yaparken oluşan buhar ve nemi çeker. 

Sirke

Küf ve rutubet olan bölgeleri sirkeli suyla silin. Sirkenin antiseptik özelliğiyle iyi bir temizleyici olacak ve kötü kokular azalacaktır.

Çamaşır suyu

Küf olan yerleri çamaşır suyu ile silin bu silme işlemi kötü görüntüyü ve kötü kokuyu alacaktır. Bu işlemi yaparken eldiven kullanmayı sakın unutmayın ve kesinlikle ortamı uzun süreli havalandırın.

Giysilerinize Sinen Kötü Kokular İçin Karbonat 

Giysileriniz küf ve rutubet nedeniyle kötü kokuyorsa, bir leğenin içine su koyun ve suya karbonat atın bu karışım giysilerinizdeki o kötü kokuları alacaktır.

Nem Çekme Cihazları

Nem çeken cihazı temin ederseniz bu cihazlar ortamdaki nemi çekeceğinden koku azalacaktır.