Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç Gecesinin Önemi Fazileti

2019 Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç Nedir? Miraç Olayı Nedir? Miraç Kelimesi Dilimize Nereden Gelmiştir? Miraç Olayı Ne Zaman Gerçekleşmiştir? MİRAÇ Gecesi Peygamber Efendimiz (s.a.v) Miraçtan Ümmetine Kaç Hediye Getirmiştir? Miraç Kandilin de Neler Yapılmalı, Bu Mübarek Gece Nasıl İhya Edilmeli?

2019 miraç kandili 2 Nisan Salı akşamını çarşambaya bağlayan gecedir. Mübarek zatlar Miraç kandilinin Kadir gecesinden sonra en faziletli gece olduğunu nakletmişlerdir.

Miraç Nedir?

Hazreti Peygaber  Efenimiz Sallahü Aleyhi Vesellemin göğe yükselerek ALLAH’IN huzuruna kabul edilmesidir. Miraç kelimesi dilimize Arapçadan gelmiştir. Arapça anlamı yukarı çıkmak, merdiven, yükselmek anlamlarına gelmektedir.

Miraç Olayı Ne Zaman Gerçekleşmiştir?

Hicretten bir yıl önce recep ayının 27 gecesi gerçekleşmiştir. Miraç olayı iki aşama olarak gerçekleşmiştir. 1. aşamada Peygamber Efendimiz mescidül haramdan Kudüs’e götürülür. 2. aşmada Kudüs den ALLAHU TEALA’ nın huzuruna yükselişi olarak gerçekleşmiştir.

Miraç Kandili, O Gece Neler Oldu, Peygamberimiz Neler Gördü?

Bir gece Cebrail gelip peygamber efendimizin mübarek göğüslerini yardı, kalbini zemzem suyu ile yıkadı sonra içini hikmet ve iman ile dol durup eski hâline döndürdü. Daha Sonra beyaz bir binek Burak ile 1 aylık mesafede olan Mescid–i Aksa’ya uçarak gittiler. Orada bütün peygamberlerin ruhlarına İMAM olup namaz kıldılar. Daha sonra yükselerek göklere çıkartılıp yedi kat semaları tek tek dolaştırıldı. Bu mübarek gece mülk ve melekût âlemlerini gezdi. Cebrail Aleyhisselam peygamber efendimizi daha da yükseklere çıkardı, öyle bir yere vardılar ki kaderleri yazan kalemlerin sesleri duyuluyordu. Nihayet varlıklar âleminin son noktası olan Sidretü’l–Müntehâ’ya geldi. ALLAHU TEALA’ya ok yayının uçu kadar yaklaştı ALLAHU TEALA ile perdesiz ve vasıtasız olarak zaman ve mekan münezzeh olarak konuştular ve daha sonra pefref’le  sidre’ye geri döndü. Oradan da Cebrail ile birlikte tekrar dünyaya geri döndüler. 

MİRAÇ Gecesi Peygamber Efendimiz (s.a.v) Miraçtan Ümmetine Kaç Hediye Getirmiştir.

1. Allah ‘a şirk koşmayanlara cennet müjdesi getirmiştir.
2. Bakara suresinin son 2 ayeti. (Hz. Allah bu ayetleri nakleder iken arada melek yoktu)
3. Günlük kıldığımız beş vakit namazı getirdi. Allah dostları bu gecede namaz kılmanın ehemmiyetine dikkat çekmişlerdir.

Miraç Kandil Neler Yapılmalı, Bu Mübarek Gece Nasıl İhya Edilmeli?

Peygamber Efendimiz’ e bol salavat getirilmeli.

Ailecek toplanarak kandil hakkın da hoşsohbet edilmeli.

Eş dostlarımız ile kandilleşmeli.

Dargın ve küskünleri barıştırmalı.

Yoksulları ve yetimleri sevindirmeli.

Hasta ve yaşlılarımızı ziyaret etmeli.

Kaza ve kaza namazınız yoksa nafile namazı kılarak ihya edebiliriz.

Oruç tutarak namaz kılarak, günahlarımızın bağışlanması için af dileyerek.

Dünya ve ahiretimiz için dua ederek.

Kuran’ı kerim okuyarak.

Vefat etmiş olan yakınlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret ede biliriz.

Evliya, ulema, sahabe türbelerini ziyaret edilebilir.

BU MÜBAREK GECEYİ HAKKIYLA İHYA EDENLERDEN OLURUZ İNŞALLAH MİRAÇ GECENİZ MÜBAREK OLSUN .