Palovit Yaylası ve Palovit Şelalesi Gezi Rehberi

Palovit Yaylası Nerede? Palovit Yaylasına Nasıl Gidilir? Palovit Şelalesi Nerdede? Palovit Şelalesine Nasıl Gidilir? sorularına cevap arıyorsanız Palovit Yaylası ve Palovit Şelalesi Gezi Rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz..

Palovit Yaylası ve Palovit Şelalesi Rize-Çamlıhemşin

Rize ilini gezicekseniz,  doğal güzelliklerinden olan Palovit Yaylası ve Palovit Şelalesini özellikle de palovit şelalesini mutlaka görün derim. 

Palovit Yaylası

Doğu Karadeniz bölgesinin Rize ilinin, Çamlıhemşin İlçesinin yer alır. Çamlıhemşin ilçesinin merkezinden 22 km olan bu yaylanın yolların çok iyi olmadığı için yaklaşık 4 saat sürmektedir. Palovit Yayalasının yüksekliği 2338 metredir. Palovit Yaylası, Kaçkar Dağların kuzeybatı yamacında, bir tarafı ormanla kaplı bu yaylanın, diğer yanı ise dağ yamacına dayalıdır. Karadenizin en iyi yükseltilerinden biridir. Araçlar yokken, köyden yaylaya konaklamak için giden insanlar 2(iki) günde yürüyerek giderlermiş. sabah erken saatlerde yola çıkan insanlar akşama üzerine doğru Çat veya Molleyevis’ de konaklar. Tekrar sabahın erken saatlerinde yola düşer bu şekilde Palovit Yaylasına varırlarmış. Palovit yaylasının özelliklerinde biride bulunduğu vadide en büyük yayla olmasıdır. Palovit yaylası imarı yapı olarak geleneksel taş işçiliğini yansıttığı için önemlidir. Şuanda bu yaylaya sadece bir yol üzerinde ulaşılabilir. Bu yol üzerinde elevit yaylasına mevcut zamanınız varsa uğrayabilirsiniz. Palovit yaylası ve palovit şelalesi bir birinden ayrı yerlerde bulunur unutmayın.

Palovit Şelalesi

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bu şelale coşkulu akışı ile insanları büyülemektedir. Rize ilçesininde en yüksek debisine sahip olan şelaledir. Bu şelalenin yüksekliği 15 metredir. Ormanları, bitki örtü, dereleri ve şelaleri ile herkesi kendine hayran bırakan Karadeniz mükemmel miraslarından biride palovit şelalesidir. Palovit Şelalesi Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer almakta olup çevresine yakın yerlerde taş köprüler, yabani hayvanlar mevcuttur.

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yola çıkmışsanız eğer Şenyuva (çincina) taş kemer köprü daha sonrada Zilkale sizi karşılar. Buradan da Çat yolunu 19 kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan 4 kilometrelik toprak yol sizi Palovit Şelalesi ulaştırır. Buradan sonraki yol zahmetli ve yorucu olmaktadır. Arabanız altı yüksek modellerden olmalı ki daha rahat yolculuk yapabilin. Rize’yi gezicekseniz eğer rotanıza mutlaka palovit şelalesini de ekleyin.