Saç Yağlanması Nedenleri ve Engellemenin Yolları

Saç Yağlanması Nedenleri ve Engellemenin Yolları Nelerdir? Saçlarınızı her gün yıkıyorsunuz ve havalı veya dolgun görünmesini istiyorsunuz ama bir kaç saat sonra ya da ertesi gün saçlarınız hemen yağlanıyor mu? O zaman bir kaç küçük öneri sayesinde saçlarınızda büyük değişimler yaratabilirsiniz. Saç yağlanması sorununu absorbe eden ve önleyen yöntemleri uyguladığınızda farkı siz de hissedeceksiniz.

Saçların Yağlanma Nedenleri

Saç yağlanması ile ilgili sorun yaşıyorsanız bu konuda öncelikle yıkama suyunuzun çok kireçli olmamasına dikkat etmelisiniz. Kireçli ve tuzlu su saç ve saç diplerindeki nemi etkileyerek yapış yapış ve cansız görünen saçlara neden olarak yağlanmasa dahi yağlı saç gibi görünmesine sebep olabilmektedir. Saç yağlanması konusunda kireçsiz su kullanmaya çalışmak sorun ile mücadele için çok önemlidir. Saçlarınızı bakım yağları ile de yağlayarak bakım yapmaya çalışıyorsanız bunu sık sık değil de haftada ya da on günde bir yapmanız çok daha iyi olacaktır. Bu şekilde saç derinizin yağlanmasını ve pH derecesinin değişmesine neden olmaktan kurtulabilirsiniz.

Saçlarınızı çok sık taramanız veya çok fazla saçlarınız ile oynamanız saçlardaki folikülleri aktif hale getirirken saçlarınız çok daha hızlı bir şekilde yağlanır. Saç diplerinize fırça ya da tarak değdirmeden taramanız da Saç yağlanması sorununa önleyici tedbirlerdendir. Şampuan tercihinizde ise SLS içeren şampuanların sağlığa zararlı olmamasına kanarak bu şampuanları tercih etmemelisiniz. Çünkü cildi kurutarak saçlarınızın kirlenmesini hızlandıran bu şampuanlar konusunda doğru tercihlerde bulunmanız oldukça önemlidir. Saç yağlanması sorununa ısı işlemi de etkili bir faktördür. Isının yüksek olması ile saçlarınızın çabuk kirlenmesini tetiklerken yüksek ısı nedeniyle yağ bezelerinin saç derisinde aktif hale gelmesi söz konusudur. En fazla 180 derecede saçınızı kurutmanız hem saç derinizin sağlığı hem de saçlarınızın bakımı açısından ideal bir çözümdür.

Saç Yağlanmasının Nasıl Önlenir?

İlk olarak kötü beslenme alışkanlıklarını değiştirip, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

Aşırı sıcak suyla yıkanmayın.

Saç şekillendiriciler kullanmayın. Saç şekillendiriciler yağlanmasına neden olacaktır.

Saç şampuanı bitkisel olanı tercih edin.

Gün içinde saçlarınıza çok dokunmayın ve sık sık taramayın.

Saç kremini saçlarınızın dibine kesinlikle sürmeyin.