Sinameki Faydaları ve Özellikleri Nelerdir

Sinameki Otunun Özellikleri ve Sinamekinin Faydaları gibi konuların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sinameki Otu Bitkisinin Faydaları

Yüzyıllardır özellikle tıbbi amaçlı kullanılan sinameki Hindistan ve Afrika başta olmak üzere hemen hemen dünyanın her yerinde yetişmektedir.

Ilıman iklimde yetişir. Kökeni baklagiller ailesine dayanan bu bitki şifa deposu olan bitkidir. Doğada sarı, beyaz ve pembe tonlarında çiçek açan bir bitki olup yüzlerce farklı türü vardır.

Ticari amaçla üretilen sıvı, toz ve tablet formları bulunmaktadır. Ancak yaygın olarak klasik demleme yapılan sinameki çayı kullanılır.

Sinamekinin çayı hazırlamak için bir fincan suya bir tatlı kaşığı sinameki yaprağı konduktan sonra demlemeye bırakılır. 8-10 dakika arası demleme yeterli olup günde 1 defa içilir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Demlenip çay olarak tüketildiği takdirde vücuda sıvı alımını artırarak tokluk hissi vermekte ve müshil etkisi yaratmaktadır. İştah keser. En bilinen etkisi de budur.

Bağırsakta Oluşan Kurtların Düşmesinde Yardımcı Olur

Müshil etkisi ve içinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde bağırsak iç yüzeyini temizler ve kurtların düşmesine yardımcı olur. Ancak uzun süre kullanıldığı takdirde yararlı olan bakterilerin de ölümüne yol açmaktadır.

Sinameki Mide Ülserini Hafifletir

Mide ülserine sebebiyet veren bakterilerin üremesini önleyerek mide ülserine bağlı şikayetlerin azalmasını sağlar.

Basur Tedavisinde Kullanılır

Ağrı veren, şişmiş basur memelerinin inmesinde etkili olup hastalığa ait şikayetleri en aza indirger. Yumuşak dışkılama sayesinde peristaltik hareketi uyarır ve dışkının makattan dışarı çıkmasına yardımcı olur. Makat çatlağı gibi durumlarda en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Sinameki Doğal Bir Kolon Temizleyicidir

Kolonoskopi gibi tıbbi operasyonlardan önce bağırsakların boşaltılarak bağırsak iç yüzeyinin daha iyi görüntülenmesi sağlanır. Bu tarz operasyonlardan önce kullanımı temizliğin başarısını artırmak için sıklıkla önerilmektedir.

Besin Emilimini Artırır

Kolon temizliğindeki etkisi sebebiyle bağırsağa gelen gıdalardaki vitamin ve mineral emilimini artırır.

Vücutta Biriken Ödeme Dair Şikayetleri Azaltır

Dozunda kullanıldığında, böbrekten süzülüp atılamayan ve vücutta depolanan fazla suyun atılmasında yardımcı olur. Doğadaki en iyi idrar söktürücülerin başında gelir.

Saçlara Daha Hacimli Görünüm Verir

Sıvı veya toz formda sürülecek olan bu bitki saçlara parlaklık verir, saç derisini kepekten arındırır, saçların daha dolgun durmasını sağlar.

Sinameki Akne ve Egzama Tedavisinde Kullanılır

Sorunlu ciltlere uygulandığı takdirde anti-bakteriyel özelliği sayesinde iltihaplı bölgeyi kurutur ve pürüzsüz bir cilt oluşumu sağlar.

Sinameki Yaraları İyileştirir

Macun formuna getirilen bu bitkinin yaprakları yara olan bölgeye sürüldüğünde anti-inflamatuar özelliği sayesinde yaraların iz bırakmadan kapanmasında yardımcı olmaktadır.

sinamaeki otu faydaları