Siyah Renk

Siyah renk yada kara Renk, bu renk gelen bütün ışık renklerini yansıtmayıp tutan bir renktir. insanların görebildikleri ışıklar renkleri oluşturur siyah bütün bu renk ışıklarını emdiği için herhangi bir renk görünmez bulunan mekanda hiç ışığın olmaması yada yansımaması sonucu siyah veya kara renk görünür. Beyaz rengin tam tersi de diyebiliriz.

Renk oluşumları cisimlerin renk pigmentlerinin gelen ışığın yansıtmaları ile oluşur. Siyah renk bütün ışıkları emmesinden dolayı etrafa hiç ışık yansıtmaz hiç bir şey göremezsiniz.

Renklerin Oluşumu

  • Sarı Renk = Kırmızı + Yeşil
  • Magenta Renk = Kırmızı + Yeşil
  • Cyan Renk = Yeşil + Mavi
  • Siyah = 0 + 0 + 0
Siyah

Siyah Renk Kodları Koordinatları

RGB0,0,0
CMYK0,0,0,100
HSV-°, -%, 0%
HEX#000000

Siyah Rengin Anlamı

Siyah güç ve kuvvetin rengi, ölümün sembolü, görkem ve ihtirası simgeler. Siyah renk boşluğun karanlığın rengi olmasından ötürü büyün kainatı evreni temsil eder.

Değişik etkin kültürlerde alimliği simgeleyen bir renk olan siyah (kara), itaat ve otoritenin sahibi kişilerde  ve bu rengi kullananların diğerlerine göre iş hayatlarında daha iyi oldukları saptanmıştır.

Asalet ve Zenginlik Siyahta Bir Araya Gelir

Siyah zenginliğin rengidir desek hiç abartmış olmayız herhalde. Daha cool daha asil bir duruş sergiler bulundukları konumda durumda. 

Etrafımıza dünyamıza çevremize baktığımızda popüler kültürde kendine yer edinmiş ünlü yada zengin, iş adamları, tanınmış kişiler üst düzey yöneticiler her zaman siyahı benimsemişlerdir. Siyah asalet, soğukkanlılığı ve öz güveni kararlılığınızı ortaya çıkarır ve karşınızdakini asaletin etkisi altına alırsınız.

Siyah Rengin Psikolojisi

Siyah rengin psikolojisinde; bütün ışıkların emilmesi saklanması absorbe edilmesi gibi insanın dış etkenler arasında bir set çeker. Hisler ve duygular korunurken ferahlık sağlanır, zayıflığı ve korkuyu gizler.

Siyah otoritenin sembolüdür ama aynı zamanda korku uyandırır, kapatıcı ve baskılayıcı özelliği ile disiplini elinde tutan iktidar gücü verir.

Her zaman güç ve kuvveti gösterse de bazende sizin yalnızlığınız dır siyah renk.

Siyah Rengin Sağlık Üzerinde Etkileri

Renkler üzerine yapılan araştırmalarda, vücudun kaygı ve tehlike durumunda kendini hazırlaması ve kaygı bozukluğu oluşması durumu olarak bilinen  anksiyete durumları ileri olanların genelde siyah rengi tercih ettikleri saptanmıştır.

Siyah Renk Dekorasyonu

Ev dekorasyonunda çok fazla tercih edilen bir renk olmayan siyah renk, istenildiği zaman fevkalade sonuçlar çıkarabilir.

Beyaz duvarlarla kaplı bir evde metal ve siyah kumaşlı mobilyaların inanılmaz bir uyumu olacağını söyleyebiliriz.

Siyah bir koltuk, siyah bir halı ve siyah tv ünitesi, geri alan herşey beyaz veya gri tonlarda düşünmesi bile çok güzel

Beyaz yer karoları seramikleri siyah mutfak dolabı siyah bir yemek ması düşünün çok asil bir mutfaktan bahsediyoruz. evinize gelenler şaşkınlıkla bakacaklar tabi buna önce cesaret etmeniz gerekiyor. Mutfak Dekorasyonu konusunda daha önce yazdığımız yazılarımıza bir göz atabilirsiniz.

Alakalı Diğer Yazılarımız