Tarçın Faydaları Nelerdir? Tarçının İnanılmaz Yararları

Tarçının Özellikleri ve Tarçın Faydaları Nelerdir? konu ile ilgi aradıklarınızı yazımızda bulabilirsiniz.

Tarçın, defnegiller familyasına ait bir ağaç grubunun iç kabuklarından elde edilen aromatik bir baharattır. Dünyanın tarçın ihtiyacının büyük bir kısmını Çin ve Endonezya sağlamaktadır. Hikayesi eski çağlara kadar dayanan tarçın, krallara layık armağanlar statüsüne bile girmiştir.

Toz veya çubuk tarçın formunda kullanılmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Gıda, kozmetik, esansiyel yağ üretimi ve farmakoloji sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Toz ve kabuk hali daha çok gıda sektöründe kullanılırken, yağ formu kozmetik sanayinde kullanılır. Bu aromatik ve şifalı bitkinin faydalarını inceleyelim.

TARÇIN  FAYDALARI

tarçın çayı faydaları

Vitamin ve Mineral Deposudur

İçerisinde Demir, Manganez, Kalsiyum, Çinko, Potasyum, Magnezyum, B6, E, A, C ve K vitaminleri bulunmaktadır.

Tarçın Faydaları Biride Vücutta Bulunan İltihabı Söker

 Vücuttaki iltihaplı bölgedeki mikroorganizmalarla savaşır, bölgedeki hasarlı dokuların onarımında görevalır.

Kalp Damar Hastalıklarının Önlenmesinde Etkendir.

Anti inflamatuar özelliği sayesinde kalp hastalıkları, ani felç riski gibi kalp damar hastalıklarının önlenmesinde ve azaltılmasında etkendir.

Tarçın Faydaları Biride Kolesterolü Düşürür

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, düzenli tüketilen tarçın vücuttaki iyi kolesterolü artırırken (HDL), kötü kolesterolün düşmesine (LDL) yardımcı olmaktadır.

Kan Şekerini Dengelemektedir

Günlük düzenli olarak tüketilen tarçın, kan şekerini dengede tutarak birden beliren tatlı krizlerinin önüne geçmektedir. Bu sayede dengesiz kan şekeri sonucu ortaya çıkan halsizlik, baş ağrıları, uyku hali ve bastırılamayan açlık hissi de ortadan kalkmaktadır.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

İçinde bulunan flavonoidler ve fenolik asit sayesinde vücuda yüklenen stresi azaltarak yaşlanma hücrelerinin yavaşlanmasını sağlar.

Kanseri Önler

Güçlü bir antioksidan olan tarçın kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir.

Beyin ve Sinir Hastalıklarının Oluşumunu Engeller

Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu önler. Mevcut hastalarda ise nöronları ve motor duyuları koruyarak hastalıkların ilerlemesini geciktirir.

Mantar ve Bakteri Enfeksiyonlarına Karşı Korur

Özellikle solunum yollarında oluşan bakterilerin tedavisinde kullanılır. Haricinde salmonella gibi bakterilerin çoğalmasını engeller. Boğaz ağrısı için hazırlanacak olan ılık ballı ve tarçınlı süt boğazdaki ağrıyı yatıştıracak ve hastaya kendini daha iyi hissettirecektir.

Tarçın Faydaları Arasında Diş Çürümesini Önler.

Dişlere düzenli olarak tarçın yağı sürüldüğünde bakteri kaynaklı diş çürümelerini ve diş plaklarının oluşumunu önler. Güçlü aromatik yapısı sayesinde ağız kokularını önler.

Tarçın Faydaları Biride Kemikleri Güçlendirir.

Özellikle çocuklarda kemik gelişimini destekleyerek daha kuvvetli olmalarını sağlar.

Tarçın Faydaları Arasında Kısırlık Tedavisinde Kullanılır.

Doğal cinsel artırıcı bir ürün olan tarçın yıllardır kısırlık tedavisinde kullanılmakta erkekte sperm üretimini artırmaktadır.

Anne Sütü Üretimini Artırmaktadır.

Lohusa annelerde, özellikle ilk günlerde az olan anne sütünün artması bebeğin memeden kopmaması için doğal bir takviyedir. Düzenli kullanımda anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmakta, hoş kokusu sayesinde dinginlik hali yaratmaktadır.

tarçının faydaları