Trabzon Uzungöl Gezisi, Nerede, Neler Yapılır?

Trabzon Uzungöl

Uzungöl muhteşem manzarasıyla iç ve dış turistleri büyülemektedir. Uzungöl, Trabzon ilin Çaykara ilçesine bağlı turistlik bir yerdir. Eğer gezi turu ile karadenizi geziyorsanız mutlaka uğrak noktalarınızdan biride uzungöldür. Türkiye’nin yağmur ormanlarının da bulunduğu bölgededir. Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresinin  önünü kapatması sonucu oluşan bir göl olup, adını bulunduğu gölden almıştır.

Uzungöl de konaklamak için oteller, pansiyonlar, kahvaltı ve yemek yiyebileceğiniz restaurant ve hediyelik eşya alabileceğiniz yerler mevcuttur. Sizde uzungölü gezmek istiyorsanız Trabzon Uzungöl Gezisi Nerede, Neler Yapılır? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Uzungöl Tarihi

Uzungöl, Rumca Sabaho adıyla 1586 yılında ilk kez bahsedilmiştir. 1650 yılında ilk yerleşik döneme geçilmiştir. Müslüman olmayan 12 hane ile başlayan yerleşme, müslümanların gelmesiyle daha da büyümüş, 1876 yılında 229 haneye ulaşmışlardır. Cumhuriyet dönemi ve uzun seneler Of ilçesine bağlı olan uzungöl, 1948 senesinde Çaykara’nın ilçe olması sonucunda Çaykara sınırlarında kabul edilmiştir. Bitki örtüsü yönünden çok zengin olan uzungöl, dağlarda 60’dan fazla hiç bir yerde bulunmayan bitki örtüsü, 59 sayıda memeli hayvan ve 250 tane kuş türü tespit edilmiştir. 1989 yılında uzungöl Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Bu kadar doğa güzelliği olan Uzungöl her mevsim muhteşem manzara sahip, ama gün geçtikçe bozulmakta, bozulmamayı için yetkililerin gerekli önlemleri almalı. Bu arada Uzungöl gezdiğim zaman 3-4 sene önce, ilkbahar ve hafta içiydi bu nedenle çok kalabalık değildi. Ama şunu da söylemem gerek bizden bile fazla arap turist vardı. Şuanda giden kişiler aldığım duyumlara göre çok kalabalık olduğunu Uzungölün tadını çıkaramadıklarını söylüyorlar. 

Uzungöl Nerede ve Uzungöle Nasıl Gidilir?

Uzungöl Doğu Karadenizde yer olan Trabzon ilinin Çaykara ilçesinin bir mahallesidir. Trabzon şehir merkezden 91 km, Rize şehir merkezden 71 km ve Çaykaradan ise 19 km uzaklıktadır. Kaçkar ve  soğanlı sıradağlarının kesiştiği yerde bulunmaktadır.

Uzungöl, yaz aylarının gelmesiyle ve tatilci sayılarının artmasıyla ulaşım alternatifleri artmaktadır. En yakın hava alanı Trabzon’da bulunmaktadır. Trabzon karayolu üzerinden uzungöle ulaşabilirsiniz. Bir tur şirketi yılın her mevsimi günlük otobüs seferi düzenlemektedir.  Özel aracınızla gitmek istiyorsanız ise, Trabzon, Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Of ve Çaykarayı sırayla bu rotayı takip etmeniz gerekir.

Uzungöl’de Yapılacak Aktiviteler

Her yıl ağustos ayının 3 günü festival düzenlenmektedir. Konserler ve birçok aktiviteler içeren bu şenlik büyük ilgi görmektedir.

Doğal güzelliği ve ekoturizmide gelişen uzungölün çevresinde doğa yürüyüş, yamaç paraşüdü, ATV turu yapabilirsiniz.

Heliski yani helikopterle yukarıya bırakılan sporcu kayarak aşağı inmesi sporuna denilir. Bu spor dünyanın sadece bazı yerlerinde yapılabilir.

Yamaç paradüşü yaparak uzungölün manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Yamaç paradüşü mayıs aylarında başlar ve eylül ayında bitmektedir.

Göl ve cami manzarası uzungölün olmazsa olmaz kadrajı olmaktadır.

Asıl manzara uzungölden biraz yukarı çıkınca görünüyor.