Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir? bu konu hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Türk kahvesi; Türkiye, İran ve Yunanistan dahil olmak üzere Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın bir tüketilen sağlıklı bir kahve türüdür. Türk kahvesinin hazırlanması ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin suyla birleştirilerek geleneksel olarak cezve içerisinde köpüklü bir şekilde pişirilmesi yöntemiyle hazırlanır. Türk kahvesi şekersiz olarak servis edilebilir, ancak genellikle orta şekerli olarak hazırlanır. Türk kahvesi diğer kahve türlerine kıyasla çok daha sağlıklı ve faydalıdır.

Türk Kahvesi Faydaları

türk kahvesi

Atletik ve Fiziksel Performansı Artırır

Kafein, atletik ve zihinsel performansı artıran, doğal bir uyarıcıdır. Bu yüzden Türk kahvesi, özellikle sporcular için çok faydalıdır.

İnsan Vücudu İçin Faydalı Bileşikler İçerir

Türk kahvesi, filtresiz olduğu ve geleneksel olarak demleme usulü ile yapıldığı için, daha yüksek seviyelerde faydalı bileşikler içerir. Kahve çekirdekleri, sağlığa faydalı polifenol antioksidanlar olan klorojenik asitler gibi faydalı bileşikleri içerir. Kahve, vücuttaki iltihabı azaltıp, enfeksiyon ile mücadele eden ve kalp sağlığını destekleyen başka güçlü bileşiklere de sahiptir.

Türk Kahvesi Faydaları; Zihinsel Çöküşe Karşı Koruyabilir

Türk kahvesi tüketmek, insan beynini Alzheimer hastalığı gibi önemli nörolojik rahatsızlıklara karşı koruyabilir. Ayrıca, Türk kahvesi inme, Parkinson hastalığı ve demans riskini de azaltır.

Türk Kahvesi Faydaları Kalp Hastalığı ve Diyabeti Önler

Kahve içmek, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Günlük tüketilen her fincan kahvenin, tip 2 diyabeti yüzde 7 oranında azalttığı görülmüştür. Ayrıca, günde 3-5 fincan kahvenin düzenli tüketilmesinin kalp hastalığı riskini yüzde 15 oranında azalttığı görülmüştür.

türk kahvesinin faydaları

Depresyon ve Kansere Karşı Etkilidir

Rutin bir şekilde günlük Türk kahvesi tüketimi, depresyon seviyesini düşürür. Diğer yandan karaciğer, pankreas ve meme kanseri ile siroz hastalığına yakalanma riskini de azaltır.

Hazmı Kolaylaştırır

Türk kahvesi hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Her gün 1-2 fincan Türk kahvesi içmek bağırsakları düzenleyici sahiptir. Ayrıca, Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı olur.

Astım Riskini Azaltır

Günde 3 fincan Türk kahvesi içmek astım riskini azaltır. Buna ek olarak, Türk kahvesi nefes almayı da kolaylaştırır.

Daha Fazla Yağ Yakmayı Sağlar

Türk kahvesi vücudun yağ yakma oranını artırır. Türk kahvesi içerisindeki kafein, vücudun kendi yağ rezervlerini enerji olarak kullanmasına ve depolanan enerjiyi korumasına yardımcı olarak kas yorgunluğunu geciktirir.

Türk Kahvesi Faydaları; Ani Ölüm Riskini Azaltır

Her gün düzenli olarak kahve içmek, kalp krizi, felç ve yüksek tansiyon gibi sebeplere bağlı olan ani ölümleri önlemeye yardımcı olur.

Cilt İçin Faydalıdır

Türk kahvesi, selülit oluşumunu engellediği gibi, aynı zamanda bazı küçük cilt problemlerinin tedavisinde de etkilidir.