Varis Nedir? Neden Olur? Tedavisi

Varis Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?Ameliyatı ve Varis Çorabı hakkında edinmek istediğiniz bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Varis Nedir?

Dünya üzerinden çok sık görülen bir rahatsızlık olan varis birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bacakta bulunan ve kanın devir daim yapması için gerekli toplardamarlar vardır. Bu damarların bazı sebeplerden dolayı işlevini yerine getirememesi sonucunda kanın bacakta birikmesi ve damarların deri üzerinden görülmesidir.

Varis Neden Olur?

Öncelikle varis erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınların yüzde 40’nda varis görülürken erkeklerde bu oran yüzde 25’dir. Varisin oluşmasında ki asıl neden bacakta bulunan toplardamarların kapaklarındaki sorun sebebi ile görevini yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Toplardamar kapakçığındaki problemden dolayı bacaktaki kan pıhtılaşmaya başlar. Hareketsiz ve sürekli ayakta duran kişilerde bu durum daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bunun temel sebebi kişilerin bacaklarındaki basıncın çok şiddetli olması ve kanın damarlarda sıkışarak şişmesidir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin yaygın olarak görülen belirtileri, yoğun ve tempolu bir gün sonrası bacaklarda ağrı ve yorgunluk hissi, bacaktaki kılcal damarların deri üzerinden belirgin şekilde görülmesi, ayak bileğinde oluşan şişlikler ve mor leke oluşumları, bacaklarda deri altında kendiliğinden oluşmuş veya darbeler sonucu oluşan kanamaların uzun süre devam etmesi, ayak bileği derisinde çökmeler varisin başlıca belirtileridir. Bununla birlikte kişilerin huzursuz bacak sendromları varsa varisin olma ihtimalini akla getirebilir. Huzursuz bacak sendromları kişilerde gece uyurken de meydana gelebilmektedir.

Varis Tedavisi

Varisin tedavisi geçmiş yıllara baktığımızda kalp ve damar cerrahları tarafından işlevini yitiren bölgenin alınması ile yapıkmaktaydı. Ancak bu tedavi yöntemi sonrası hastalar çok sıkıntılı bir süreç yaşamaktaydı. Bu sebeple artık teknolojinin de gelişmesi ile birlikte modern teknik yöntemleri kullanılarak teşhis ve tedavi yapılmaya başlandı. Lazer ve buhar enerjisi kullanılarak damarın iç yüzeyi yakılır. Daha küçük damarlar için köpük skleroterapi gibi kimyasal yöntemlerde kullanılabilmektedir. Yapıştırma yöntemi dediğimiz diğer bir yöntemde ise iyileşme süresinin uzun olması ve net bir düzeltilebilirliği olmaması sebebi ile çok fazla tercih edilmemektedir.

Varisin Ameliyatı

Varis ameliyatı, varisler ve onu meydana getiren safen ( varisli ) damarın temizlenmesi için gerekli olan bir müdahaledir. Ameliyatın amacı varisli olan damarın çıkarılıp bacaktaki kan akışını normale getirerek hastanın şikayetlerini azaltmaya yönelik yapılmaktadır. Tabi ameliyata karar verilmeden önce detaylı bir inceleme ile uzman ne yapması gerektiğine karar verir. Uzmanlar için ameliyat en son seçenektir.

Varis Çorabı

Rahatsızlıkları bulunan kişilerin yakınmalarını azaltmaya yarayan ince ve sıkı çoraptır. Amacı ayaklara yakın olan yerleri sıkarak yukarıda oluşacak damarlara kan yığılmasını önlemektir. Kan dolaşımını düzenleyici etkisi olan varis çorapları rahatlatıcı bir etki yaratır. Düzenli kullanılması tedavi için çok önemlidir.