Vazelin Faydaları

Çoğu kremin etken maddesi olan, ham petrolde imal edilen, açık renkte ve macun kıvamında bir yağdır. 38 ile 50 derecede çözünebilen cilt sağlığımız için de vazelin büyük öneme sahiptir. Genelde evlerimizde bulunan ellerimiz veya kuru bölgemizi nemlendirmek için kullanırız ama bir çoğumuz sayısız bilmediğimiz faydalarını bilmeyiz.

Vazelin Nedir? Vazelin Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Amerikan Kimyager Robert Chesebrough, vazelini keşfetmeden iflas etmek üzereydi.1859 yılında Pennsylvania’ da petrol kuyularını araştırmaya gidiyor. İşçilerin ayağına yapışan maddeyi fark ediyor. Bu yapışkanın işçilerin yaralarına iyi geldiğini gözlemlemiş ve bu maddede  numune alarak araştırmaya başlamış. Numunenin petrolden arındığı zaman yaralara iyi geldiğini görmüş tabi ki bu araştırma süresi 11 yıl kadar sürmüş. 1870 yılında Vazelin Petrol Jeli olarak piyasaya sunulmuş. İlk zamanlar tanıtım amacıyla ücretsiz dağıtılsa da daha sonra Vaseline markası oluşmuştur.

Vazelinin Faydaları

Genelde bir çoğumuz sadece kuruyan ve çatlayan bölgelerimize uygularız. Sayısız faydalarını maalesef bilmiyoruz. Ekonomik çözümler sunması nedeniyle kozmetik alanında çok tercih edilir. Aslında renksiz ve kokusuz olmasına rağmen kokusunu daha güzel kokması ve etkisi daha arttırmak için ve E vitaminiyle desteklemek çeşitler yapılmıştır.

Çatlaklara Etkisi

Genel herkes bildiğimiz nemlendirici özelliği  kuruyan ciltlere iyi gelir ve cildi besler.

Bilgisayar başında çalışan kişilerde dirseklerinde oluşan çatlaklar ve kararmalara fayda sağlar.

Topuklarda oluşan çatlaklardan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

En çok kış aylarında ellerimiz çatlak oluşur. Bu konuda da yardımınıza koşar. Güneşin olumsuz etkilerinden de bizi korur.

Dudak çatlaklarına iyi gelir ve parlak görünmesini sağlar.

Kuru ciltler için soğuk havanın olumsuz etkisini azaltır.

Tırnaklar Üzerinde Etkisi

Tırnak çevresi ve tırnak altı derisine sürüldüğünde daha güçlü ve parlak görünür. Tırnaklarınıza manikür ve pedikür sırasında kullanılır, tırnak etlerinizi yumuşatır ve daha kolay bakım yapmış olursunuz.

Saçlar Üzerindeki Etkisi

Bileşenlerinin sayesinde saçta oluşan bit ve sirkelerin yok olmasına sebep oluyor. Bu işlemi yapmak istiyorsanız saçlara ve saçlı deriye gerektiği kadar vazelin sürün ve 1 saat bekletin. Bekleme işleminden sonra bit tarağıyla kökten ucu tarayın. Bu işlem bit ve sirkeden kurtulana kadar devam edin.

Saç uçlarınız kırılgan ise saç uçlarına sürebilirsiniz

Kolay taranmayan kıvırcık saçlarda da sürüldüğünde taranmadan kolaylık sağlar.

Hafif bir şekilde saçlarınıza vazelin sürmeniz elektriklenmenin önüne geçmiş olursunuz.

Birde saçınıza sakız yapışmışsa vazelin sürün 15-20 bekletin. Saçınızdan daha kolay çıkaracaksınız.

Pişiği Önlemede Üzerinde Etkisi

Terleyen vücudun bir birine sürtünmesi sonucunda pişik oluşur. Vazelin sürüldüğü takdirde sürtünmeden dolayı pişiğin önüne geçmiş olacaksınız.

Vazelinin Parfümü Etkisi

Parfümünüzün daha kalıcı olmasını istiyorsanız. boyun ve bileklerinize azcık vazelin sürün. Bu şekilde parfümünüz daha kalıcı olacaktır. 

Makyaj Üzerinde Etkisi

Sürdüğünüz rujun daha parlak ve kalıcı olmasını istiyorsanız. Ruju sürmeden önce vazelin sürün dudağınıza bu şekilde daha parlak ve kalıcı olacaktır.

Göz makyajının uzun süre kalıcı olması istiyorsanız. Farınızı sürmeden önce sürün aradaki farkı göreceksiniz.

Makyaj yaparken kıyafetlerinize bulaşırsa eğer lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.