Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Evde Tam Kıvamında Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt Nasıl Mayalanır? ve Taş Gibi Yoğurt Nasıl Olur? soruları sıklıkla sorulur. Her şeyin en iyisi doğal ve evde yapılanıdır. Hazır fabrikasyon yapılan yoğurtla, evde yapılan yoğurt arasında dağlar kadar fark vardır.

Probiyotik Değeri Daha Yüksek Olması İçin Evde Yoğurt Yapmanın Faydaları

Hazır yapılan yoğurt bir çok katkı maddesi içerir ve farklı evrelerden geçerler. Bu nedenle vitamin ve minerallerinin bazılarını kaybeder. Evde yapılan yoğurt probiyotik değeri daha yüksektir. Probiyotikler bağırsak dostu olup ishal ve kabızlığın önüne geçerler. Yoğurdun faydalarından yararlanmak istiyorsanız ev yoğurdu tercih etmelisiniz. Yoğurdun Faydaları yazımızı inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Evde Yoğurt Yapmak İçin Malzeme Listesi

1 litre süt (hazır alınan paket sütlerin tam kıvamı tutmadığı için açık veya günlük süt tercih edin)

1 yemek kaşığı yoğurt (yoğurdun koyu kıvamlı tarafını tercih edin.)

Evde Yoğurt Tam Kıvamında Nasıl Mayalanır ?

İlk önce yapmanız gereken sütü güzelce kaynatın ve sütü kaynama işleminden sonra ılımaya bırakın

Sütün 42-45 derece arasında olması yeterli bir sıcaklık derecesi olup evde termometreniz yoksa serçe parmağınızla yakmayacak şekilde 7 saniye tutuyorsanız sütünüzün sıcaklığı tamamdır. Sütünüz ne çok sıcak nede soğuk olmalı buna mutlaka dikkat edin.

Bir yemek kaşık yoğurdu alın bir kaseye koyun üzerine 2-3 kaşık ılık sütten ekleyin ve iyice karıştırın.

Sütünün içine bu karışımı ekleyin ve karıştırın. 

Sütü sarın ve hareket ettirmeden 4-5 saat bekletin.

4-5 saat sonra ağzını ağzını açın 10- 15 dk böyle bekletin ilk sıcağı geçsin, sonra buzdolabına alabilirsiniz.

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

En iyi yoğurt yapma serüveni ilk başka sütle başlar. Bu nedenle benim tercihim sütçüden açık süt almak yada günlük süt almak, paket sütlerin tam kıvamı tutmadığından genelde tercih etmiyorum. Her şeyin en iyisi aslında en doğal olanıdır ama maalesef bazen doğalına ulaşamıyoruz.

Sütünüzü iyice kaynatın kaynatırken lütfen başında olun süt taşarsa çıkarmak o kadarda kolay olmuyor. Kaynatırken sütü kepçe yardımıyla havalandırarak kaynatın.

İyi ve kıvamlı bir yoğurt için mayalarken, sütün sıcaklık derecesi çok önemli 42-45 derece sütü mayalanması için ideal bir derece olup termometreniz yoksa eğer serçe parmağınız yakmayacak şekilde  7 saniye tutuyorsanız sütünüzün sıcaklığı tamamdır. Sütünüz ne çok sıcak nede soğuk olmalı buna mutlaka dikkat edin. Daha fazla sıcak olursa eğer yoğurdunuz ekşi tadında olacak veya daha soğuk olması halinde ise kıvamı iyi tutmayacaktır.

Kıvamı yerinde sert yoğurt olmasını istiyorsanız mutlaka maya olarak kullanacağınız yoğurdun katı kıvamlı tarafından yapın.

Mayala işleminden sonra sıcak tutacak  şekilde hareket ettirmeden 4-5 saat bekletin.

Evde Yoğurdun Mayalama Çeşitleri

Evde imkanlar doğrultusunda çeşitli kaplarda ve çeşitli mayala şekilde yoğurt elde edebiliriz.

Kavanozda Yoğurt Mayalama

Bizimde yoğurt mayalarken genelde tercih ettiğimiz kavanozda mayalamak, daha hızlı tüketiliyor, en kısa sürede tüketilmediğinde tüm yoğurdun sulanmasını ve ekşimesinin önüne geçiyor.

Tereyağ veya Nohut ile Yoğurt Mayalama

Eğer elinizde yoğurt mayası kalmamışsa nohut ve tereyağlı ile mayalama işleminin yapabileceğini  biliyormuydunuz. Kaynamış ve ılık sütün ortasına organik tereyağını koyarak yada mayalayacağınız kapın altına 15 adet çiğ nohutu koyun sonrada ılık sütü ekleyin bu şekilde de mayalama işlemini yapabilirsiniz.

Fırında Yoğurt Mayalama

Mayalama işleminde yapıldıktan sonra 50 dereye ısıtılmış fırında 5 dk bekletin ve 5 dk sonra fırını kapatın bu şekilde fırının içinde 4-5 saat bekletin.

Aramalar

Yoğurt nasıl mayalanır, yoğurt nasıl yapılır, yoğurt mayalamanın püf noktaları, taş gibi yoğurt