1. Murad (Hüdavendigar) Kimdir? 1. Murad’ın Hayatı Dönemi

I. Murat Kimdir ? I. Murat hayatı dönemi (1359-1389)

1.  MURAD (HÜDAVENDİGAR)

Doğum Tarihi : 1326
Ölüm Tarihi : 1389
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Bursa
Ölüm Yeri : Kosava
Babası : Orhan Gazi
Annesi : Nilüfer Hatun
Eşi : Gülçiçek Hatun, Marya Thamara Hatun, Melek Hatun, Fuldane Hatun
Çocukları : Yakup Çelebi, Yıldırım Bayezid, Savcı Bey, İbrahim bey, Nefise Hatun, Sultan Hatun

I.Murad ‘ın Kısa Hayatı

I. Murad (Murad Hüdavendigar veya Gazi Hünkar) 3. Osmanlı Padişahıdır.

1326 ‘da Bursa’da Orhan Gazi ve Nilüfer (Holafira) Hatun’un  çocukları olarak doğan, 1. Murad 1359 da Osmanlı Devleti yönetimine geçti. 1. Murad  nazik, sevecen, yumuşak huylu, ilim sahibi sanatkarlara hürmet eden, sıkıntı içindeki insanlara şefkatini gösteren zeki bir asker ve liderdi.

Sultanlığı döneminde Edirne (1362) ve Filibe’nin Fethi, Sırpsındığı Savaşı (1364), Çirmen Savaşı (1371) Sırplarla yapılan bu savaşı Osmanlılar kazandı, Kosova Savaşı (1389) önemli hadiselerdir. divan teşkilatı sürekli hale getirildi, kapıkulu ocakları kuruldu, ilk kez Yeni Çeri Ocağı kuruldu, ilk kez Pençik Sistemi uygulandı ve ilk kez Vezir Atandı..

1389 yılında Kosava Savaşı sonrası savaş alanında dolaşan Sultan birinci Murad Sırp Kralı Lazar’ın damadı tarafından hançerlenerek şehit oldu. 1. Murad babası Orhan Gazi‘den devraldığı 95.000 km² olan devlet topraklarını 500.000 km² ye kadar büyüterek oğlu Yıldırım Bayezid‘a devretmiştir.  Kosavada vefat eden Birinci Murad’ın türbesi’de Bursa’da bulunmaktadır..

Birinci Murad’ın  Hünkarın son sözleri ;

“-İslam’ın muzafferiyeti, benim şehit olmama bağlı ise, şehitlik şerbetini nasip buyurmasını Cenab-ı Hakk’dan dua ve niyaz etmiştim. Demek ki duam kabul buyruldu. Allah’a hamd ve sena olsun! İslam askerlerinin zaferini gördükten sonra hayatım son bulmaktadır!

Oğlum Bayezid’e biyat ediniz! Sakın esirleri incitmeyiniz! Mal ve canlarına tecavüz etmeyiz! Ben artık sizleri, muzaffer askerlerimi ve devletimi Mevla’ma emanet ediyorum. “

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın