2. Abdülhamit Kimdir? Sultan II. Abdülhamid Han’ın Hayatı

Sultan 2. Abdülhamid Kimdir? II. Abdülhamit Han’ın Hayatı Donemi (1876-1909)

İkinci Abdülhamit Biyografi

Doğum Tarihi : 21.09.1842
Ölüm Tarihi : 10.02.1918
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : Abdülmecit
Annesi : Tir-i Müjgan
Eşi : (Kadın Efendiler) Nazik-eda Baş Kadın, Bedr-i Felek Baş Kadın Efendi, Safi-naz Nur-efzun Kadın Efendi, Bidar Kadın Efendi, Dilpesend Kadın Efendi, Mezide Mestan Kadın Efendi ,Emsal-i Nur Kadın Efendi, Ayşe Dest-i Zer Müşfika Kadın Efendi – (İkballeri) Saz-kar Hanımefendi, Peyveste Hanımefendi, Fatma Pesende Hanımefendi, Behice Hanımefendi, Saliha Naciye Hanımefendi – (Gözdeler) Dürdane Hanım, Calibos Hanım, Nazlıyar Hanım
Çocukları : Mehmed, Selim, Abdülkadir, Ahmed Nuri, Mehmed Burhaneddin, Abdürrahim, Ahmed Nureddin, Mehmed Âbid, Ahmed, Ulviye Sultan, Zekiye Sultan, Naime Sultan, Naile Sultan, Ayşe Sultan, Refia Sultan, Sadiye Sultan

II. Abdülhamid Han’ın Kısaca Hayatı

Sultan ikinci Abdülhamid han 34. Osmanlı Padişahıdır.

1842 yılında İstanbul ‘da Abdülmecit ve Tir-i Müjgan Kadın Efendi’nin  çocukları olarak doğan, 2. Abdülhamid Han 1876’da Osmanlı Devleti yönetimine geçti. Yardımsever ve eli açık olan  Abdülhamid Han, savaşlar sırasında yeterli maddi kaynakların olmadığı söylenince, dedelerinden kalma mirasından giderlere harcamış ve geri talep etmemiştir. İyi bir marangoz ustası olan sultan kendi yaptığı ahşap eşyaların parasını fakirlere verirdi. O kadar merhametliydi ki onu öldürmek isteyen kişileri affetmesiyle tanınırdı.

Sultanlığı döneminde memlekete bir çok hizmette bulunan Abdülhamid Han bir çok eğitim kurumu akademisi okulu yaptırmış, köylere kadar okullar uzanmıştır, Şişli Etfal Hastanesi ve Darülaceze yine onun döneminde yapılan sağlık hizmetleri arasındadır. Memleketin bir çok yerine araç yolları yapmış, demiryolların bir ucu Medine’ye, bir ucu Bağdat’a kadar uzanmıştır.

Abdülhamid Han Dönemini Osmanlının çok kötü şartlar içinde olduğu döneme denk gelmiş olup, 33 yıllık sultanlığı süresince inanılmaz zekası, güçlü imanı ve  politikaları ile ülkeyi ayakta tutmuş ülkeyi fazla kayıp yaşamadan yönetmiştir.   1909 yılında İttihat ve Terakki cemiyeti tarafından sultanlığı elinden alınarak tahtan indirilmiştir ve sürgün hayatı ile zulüm içinde ömrünün geri kalanını geçirmiştir.

Tahtan indikten sonra 9 sene daha yaşayan  Abdülhamid Han 10.02.1918 yılında vefat etmiştir. İstanbul Divan Yolu’ndaki 2.Mahmut Türbesine defnedilmiştir.

abdulhamit-donemi-osmanli-topraklari
2-mahmut-turbesi

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın