2. Mahmut kimdir? Sultan II. Mahmud Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 2. Mahmud kimdir? II. Mahmut Han’ın Hayati Dönemi (1808-1839)

İkinci Mahmut Biyografi

Doğum Tarihi : 20.07.1785
Ölüm Tarihi : 02.07.1839
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : 1.Abdülhamit
Annesi : Nakşidil Valide Sultan
Eşi : Bezmi Alem, Pertevniyal, Haciye Pertev, Ali-Cenab, Fatma, Aşubi Can, Haciye Hoşyar, Nurtab, Misli Nayab, Perviz Felek, Vuslat, Zernigar, Ebri Reftar, Husni Melek, Zeyni Felek, Tiryal, Lebriz Felak Hanımlar
Çocukları : Abdülmecid, Abdülaziz, Bayezid, Abdülhamit, Abdullah, Murat, Mehmet, Ahmet, Hafız, Osman, Kemalüddin, Mehmet, Süleyman, Nizamettin, Mahmud, Adile, Atiye, Saliha, Mihrimah, Şah Sultan, Munire, Emine, Fatıma, Rafia, Hamide, Cemile, Fatma, Zeynep, Hatice, Hayriye, Ayşe Sultan.

II. Mahmut Han’ın Kısa Hayatı

Sultan ikinci Mahmut han 30. Osmanlı Padişahıdır.

1785 yılında İstanbul’da 1.Abdülhamit ve Saliha Valide Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 1.Mahmut Han 1808 ‘de Osmanlı Devleti yönetimine geçti. İyi eğitim görmüş, naif,  kibar, cesaretli ve sabırlı bir kişili vardı..

Alemdar Vaka’sı ardından göreve gelen sultan 23 yaşındaydı kendisinden önceki sultanlar gibi o da yenileşme ve reform hareketlerinden yanaydı. Adli konularda birçok reform kanun yapmıştır. Sultanlığı döneminde Ruslarla kurulan ikili ilişkiler, Sırp İsyanı, Navarin Deniz Muharebesi, Edirne Antlaşması, Kavala İsyanı, Ruslarla yapılan Hünkar İskelesi Antlaşması ve bir çok yenilikçi hareketleri döneminde yaşanmış önemli hadiselerdir. Sultanın zamanında bir çok mimari eserde yapılmış olup Rodos Süleymaniye Cami, İzmir Bıyıklıoğlu Mahmud Cami bunlardan bazılarıdır..

Sultan 2.Mahmut Han,  1834 yılında veremden vefat etmiştir. İstanbul Divan Yolu’ndaki Türbesine defnedilmiştir..

2-mahmut-turbesi-

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın