3. Ahmet kimdir? Sultan III. Ahmed Han’ın Hayati Dönemi

Sultan 3. Ahmed kimdir? III. Ahmet Han’ın Hayati Dönemi (1703-1730)

Üçüncü Ahmet Biyografi

Doğum Tarihi : 30.12.1673
Ölüm Tarihi : 01.07.1736
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : Dobriç / Bulgaristan
Ölüm Yeri : İstanbul
Babası : IV. Mehmet
Annesi : Rabia Gülnuş Sultan
Eşi : Emetullah Baş Haseki, Emine Mihr-i-Şah, Rabia Şermi, Rukiye, Gülşen, Fatma, Şahin, Zeynep, Fatma Hüma Şah, Hatice, Hüsnüşah, Ümmü Gülsüm, Müslihe, Hürrem Kadın.
Çocukları : 1.Abdülhamid, 3.Mustafa, Süleyman, Numan, Bayezid, Mehmed, Seyfeddin, İbrahim, Selim, Ali, İsa, Murad, Abdülmelik, Hatice, Ümmü Gülsüm, Esma, Saliha, Zübeyde, Ayşe, Atike, Nazife, Zeynep, Emine, Rabia, Emetullah

III. Ahmet Han’ın Kısa Hayatı

Sultan üçüncü Ahmet han 23. Osmanlı Padişahıdır..

1673 yılında İstanbul’da 4.Mehmet ve Rabia Gülnuş Sultan’ın  çocukları olarak doğan, 3.Ahmed Han 1703 de Osmanlı Devleti yönetimine geçti.  Sultan 3. Ahmet uzun boylu, kumral, siyah gözlüydü, çok akıllı, dikkatli ve kibardı. Dönemim en iyi alimlerinden iyi bir eğitim almıştır.

Sultanlığı, Osmanlı İmparatorluğunda önemli bir yeri olan Lale Devri onun dönemin de gerçekleşmiştir. Hat sanatlarına ve şiirlere meraklı bir şairdi bir çok şiir yazmıştır. Matbaanın getirilmesi için çok uğraştı. Sultanlığının ilk dönemlerinde, kontrolden çıkmış askerleri nizama sokma çabaları ile geçse de çok etkin olamadı. Çorlu’lu Ali Paşa’yı sadramzamlığa getirerek kendisine yardımcı olmasını sağladı. Sultan 3. Ahmet “Patrona Halil İsyanı” sonucu 1730 yılında tahtan indi.

Sultan 3.Ahmet Han, Sultanlıktan sonra geri kalan hayatını ibadetle geçirdi ve 1736 yılında vefat etmiştir. İstanbul Yeni Cami Turhan Sultan Türbesine defnedilmiştir.

yeni-cami-turbe-turhan-sultan

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın