6. Mehmet Vahdettin Kimdir? Sultan Vahdettin Hayatı

Sultan 6. Mehmed Vahdettin Kimdir? V. Mehmet Vahdettin Han’ın Hayatı Donemi (1918-1922)

Altıncı Mehmet Vahdettin Biyografi

Doğum Tarihi : 02.02.1861
Ölüm Tarihi : 16.05.1926
Meslek : Padişah
Doğum Yeri : İstanbul
Ölüm Yeri : İtalya
Babası : Abdülmecit
Annesi : Gülistu Kadın Efendi
Eşi : Emine Nazik-eda Kadın Efendi, Şadiye Meveddet Kadın Efendi, İnşirah Kadın Efendi, Nevvare Kadın Efendi, Ni’met Nev-zad Hanım Efendi
Çocukları : Mehmed Ertugrul Efendi, Rukiye Sultan, Sabiha Sultan, Fatma Ulviye Sultan.

VI. Mehmed Vahdettin Han’ın Kısaca Hayatı

Sultan Mehmed Vahdettin han 36. ve son Osmanlı Padişahıdır.

1861 yılında İstanbul ‘da Abdülmecit ve Gülistu Kadın Efendi’nin  çocukları olarak doğan, 6. Mehmed Vahdettin Han 1918’de Osmanlı Devleti yönetimine isteksiz de olsa geçti. Çok zeki  ve kibar bir insan olan sultan nezaketi konuşma ve dinleme üslubuyla herkesi kendine hayran bırakırdı.

Sultanlığı dönemi ülkenin çok sıkıntılı bir dönemiydi, 1. dünya savaşında müttefiki Almanya’nın savaşı kaybettiği kesinleşmiş, yapılan çok ağır antlaşmalarla ülkenin geleceği daha da kötü durama gidecekti ki öyle oldu, İtilaf devletleri İstanbul’u kontrol altına aldılar, anadoluda bir çok şehir işgal ediliyor, Osmanlı Devletinin toprakları işgal kuvvetlerinin eline geçiyordu, 1919 ‘da itilaf devletlerine karşı milli bir direniş başlatıldı, 1922’de TBMM kuruldu ve hemen ardından başlatılan savaşlarla itilaf devletleri uzaklaştırıldı. TBMM ‘nin 1922’de çıkardığı yasa ile saltanata son verildi. Sultan Vahdettin ve ailesi ülke dışına iltica etti, önce Malta’ya sonrada İtalya’ya geçti.

Son zamanlarını maddi ve sağlık sıkıntıları ile geçiren Sultan Vahdettin 1926 da İtalya’da kalp yetmezliğinden vefat etmiştir. Cenazesi Suriye’nin Şam şehrine gönderilerek Sultan Selim Cami avlusuna defnedildi.

vahdettin-sam-sultan-selim-cami

Sultan vahdettin kimdir hayatı osmanlı padişahı

Osmanlı Padişahları Listesi Yazımız için tıklayın