Adet Kanamasının Az Olma Nedenleri (hipomenore)

Adet Kanaması Neden Az Miktarda Gelir

Ergenliğe girmesiyle kız çocuklarında başlayan ve menopoza kadar devam eden adet kanaması ortalama 28 günde bir olunur. 21-35 gün periyotlarda adet kanaması görülebilir. Bu döngü kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Regl kanaması 21 az ve 35 günde fazla gibi periyotlarda olunuyorsa veya regl olduktan sonra kanama 2 günde az 7 günden fazla ise ters giden bir şeyler demektir. Kadınlar her adet başlangıcını ve adet bitişi takvimlerine  not etmelidir. Adet boyunca gelen kanama miktarının da takip edilmeli. adet kanamanız 2 gün ve daha az gün sürüyorsa veya kullandığınız ped az kirleniyor, değişme ihtiyacı duymuyorsanız adet kanama miktarı azdır. örneğin adet döneminde günde 2-3 ped değiştirmeniz normalken, gün içinde pediniz kirlenmiyorsa adet kanamanız az demektir. Buna tıpta hipomenore alarak geçmektedir. Adet kanama miktarında azlık hormon bozukluğu, rahimde veya başka nedenlerden dolayı oluşan sorunları işaret edebilir.Adet miktarınızın azlığı için mutlaka Kadın Doğum doktorundan muayene olunmalıdır. 

Adet kanama Miktarının Azlığı (Hipomenore) Nedenleri

Hipomenore yani Adet Kanamasının Az Olma Nedenleri 

Hormon Bozukluğu: 

Tiroid bezi ve hipofiz bezi hormon üretimin etken rol oynar. Tiroid bezi ve hipofiz bezinde oluşabilecek bozukluklar sonucunda  adet kanama miktarında azalma oluşur.

İlaç Kullanımı:

Kullandığınız ilaç adet dönemimizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle adet kanamalarında azalma görünebilir.

Rahim İçi Yapışıklık : 

Kürtaj sonrası rahim içinde parça kalması veya kürtaj sonrası enfeksiyon, geçirilen sezeryan sonrası hastalıklar rahim içi yapışıklığa neden olabilir. Buda rahim tıkanmasına ve adet kanamasının azalmasına neden olur.

Böbrek ve Karaciğer Sorunları :

Böbrek ve karaciğer hormonlar üzerinde etkisi bulunmaktadır. Böbrek ve karaciğerde oluşabilecek sorunlar hormonları az ve çok salgılanmasını neden olabilir ve adet kanamasında azalama görülebilir.

Menopoz:

Menopoz nedeniyle kadınlık hormonlarında azalma görünür. Bu azalma adet kanamasında azalma ve adet düzensizliğine yol açar.

Vücut Yağının Düşüklüğü :

vücut yağının düşüklüğü bayanlarda adet olmamasına ve adet kanamasını azlığına sebep olur.

Psikolojik Nedenler :

Stres maalesef vücudumuzu çok olumsuz etkiler bunlardan biride adet düzensizliği, adet miktarının azlığı yada hiç adet olamaya neden olabilir.

Dış Etkenler :

Hava değişikliği, ortam değişikliği ve rakım değişikliği adet kanamasının azalmasını yol açar.

Aşırı Spor Yapmak :

Düzenli ve uzun süreli spor yapmak kilo kayıplarına kilo kayıpları da vücut yağının düşmesine neden olur ve adet düzensizliği, adet kanma miktarında azalma olur.

Kalıtsal Nedenler :

Anne veya anneannenizde bu gibi soorunlar varsa size geçme olasılığı vardır.

Bazı Kadın Hastalıkları :

Miyop, polip, polikistik over gibi rahatsızlıklar adet kanamasının azalmasına yol açabilir.

Kilo Değişikliği :

Aşırı kilo alımı veya aşırı kilo verimi adet kanamalarını azalmasına neden olur.

Doğum Kontrol İlaçları :

Doğum kontrol ilaçları hormonları değiştirdiğinde adet azalmasına yol açabilir.