Alerji Belirtileri, Alerji Testi, Alerjik Rinit ve Alerjik Astım

Alerji nedir? Alerji Testi Nedir? Nasıl Yapılır? çeşitleri nelerdir, alerjik rinit ve alerjik astım, belirtileri nelerdir, nasıl geçer, tedavisi, alerji kremleri, ilaçları, şurubu, hapları hepsi bu yazıda.

ALERJİ NEDİR ?

Alerji vücudumuzun kendisine zararlı olarak algıladığı dış etmenlere karşı verdiği yalancı tepkimeler olarak adlandırılır. Burada amaç vücudun korunmasını sağlamaktır ama bu dış etmenlerin vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Zararı bulunan etmenler de vardır fakat bu etmenler yüzde 15’lik küçük bir dilimi kapsamaktadır. Genel olarak genetik yapıyla alakalı olarak Anne ve Baba’dan kalıtımsal olarak bizlere kalan kötü bir miras olarak kabul edilir. Çeşitli testler yapılarak nelere alerjiniz olduğunu öğrenebilmeniz mümkündür.

Alerji Testi Nedir? 

 Alerji testi diğer adıyla Prick test hastaların alerjik bulgularını saptamak için yapılmaktadır. Alerjinin asıl nedeninin ne olduğu konusunda son derece önemli bir testtir. Alerji testi yaptırmanız için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her insan alerji testi yaptırabilmektedir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır

Deri üzerine yapılan bu test için özel solüsyonlar bulunmaktadır. Bu solüsyonların damlatılması ile birlikte testin yapıldığı bölgede küçük çizikler şeklinde delikler açılır. Bu işlem sırasında hastalar biraz çekinebilir ancak kesinlikle bir can acısı hissedilmez. 15-20 dakika beklendikten sonra eğer vücutta herhangi bir şeye alerji varsa işlem yapılan bölgede kızarıklık, kabartı ve kaşınma başlar. Bunun sonucunda neye alerjiniz olduğu ve seviyesini öğrenebilirsiniz.

Alerji Çeşitleri Nelerdir

  • Alerjik Rinit
  • Alerjik Astım
  • Ürtiker
  • Alerjik Konjonktivit
  • Gıda (besin) Alerjisi
  • Atopik Dermatit
  • Anafilaksi
  • Deri Alerjisi

Gibi birçok çeşitleri vardır. Gelin bunlardan en çok karşılaştığımız iki alerji çeşidini inceleyelim.

ALERJİK RİNİT

Alerjik Rinit hastalığına neden olan genel faktörler ağaç polenleri, ev tozları ve çimen polenleri olarak bilinmektedir. Alerjik rinit üst solunum yollarını etkileyerek kendini gösterirken hastalık süreci ve tedavisi daha kolay atlatılabilir bir alerji türüdür Alerjik astım 

Alerjik Rinit Belirtileri

Alerjik rinit belirti olarak burunda şiddetli kaşıntı, hapşırık, burun tıkanıklığı, sulu burun akıntısı, kokuları alamama, şiddetli olmayan baş ağrıları gibi tedavisi yapıldığında kısa sürede düzelebilen belirtiler vermektedir. Alerjik rinit aslında ilk bakıldığında nezle ile aynı belirtileri gösterebilir.

ALERJİK ASTIM

Alerjik Astım hastalığına neden olan genel faktörler ağaç polenleri, ev tozları ve çimen polenleri olarak bilinmektedir. Alerjik Astım alt solunum yollarını etkileyerek kendini gösterir, hastalık süreci ve tedavisi  daha zor uzun ve hastaya daha sıkıntılı bir süreç yaşatmaktadır.

Alerjik Astım Belirtileri

Dünyada 250 milyondan fazla insanın ortak sorunu olan alerjik astım alt solunum yollarını etkilediği için tedaviye daha geç cevap verebilmekte ve hastaya sıkıntılı bir dönem yaşatmaktadır. Ağaç ve çimen polenleri, ev tozları, alerjik astıma sebep olabilmektedir.

En önemli belirtileri nefes darlığı ve hırıltılı solunum olarak bilinmektedir. Bunlara kuru öksürük ve göğüste bir ağırlık hissi eşlik edebilmektedir. Alerjik astımda tedavi aksatılmamalıdır.

Alerji Nasıl Geçer

Öncelikle alerjinin asıl nedeni bulunmalı ve tedaviye öyle başlanmalıdır. Neye alerjiniz olduğunu öğrendikten sonra alerjinizi tetikleyici durumlardan uzak durmalısınız.

Ev tozlarına alerjiniz varsa evi sürekli havalandırıp temizliğine önem vermeniz gerekmektedir. Gıdalardan herhangi birine alerjiniz varsa o gıdaları tüketmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisi ile bu durumları desteklemeniz gerekmektedir.

Alerji Tedavisi

Alerjik hastalıklarda doktorunuzun verdiği tedaviyi düzgün ve aksatmadan kullandığınız zaman vücudunuz tedaviye kısa sürede cevap verir. Alerjik sorunlar derinizin üzerindeyse Bepanthol Sensiderm ve Fenistil gibi güçlü alerji kremleri önerilmektedir. Genel olarak çocuklar için şurup tedavisi olarak Actifed ve İburamin cold gibi şuruplarda kullanılmaktadır.

Alerjik rinit ve Alerjik astım gibi hastalıklarda Fixdual tablet hapları tedavi için son derece önemli ilaçlardan biridir. Bizler bu tedavi süresince alerjik sorunlara karşı genel olarak hangi ilaçların kullanıldığını sizlere açıkladık. Tedaviniz için en uygun adım doktorunuzun size önerisi olacaktır. Rahatsızlığınız konusunda doktorunuz sizleri en uygun şekilde yönlendirecektir. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle.