Almanya Berlin Gezi Rehberi

Berlin’de gezilecek yerler?, Berlin kısa tarihi ve Berlin hakkında, Berlin gezi rehberi, Brandenburg kapısı, Berliner Dom, Berlin duvarı hakkında tüm detaylar yazımızda.

Berlin’in Kısa Tarihi

Bugün Berlin olarak bildiğimiz şehir, 1307 senesine kadar Cölln ve Berlin adında iki balıkçı köyü idi. Bu iki köy, birleşerek Berlin adını aldı. 18. Yüzyıla kadar gözlerden uzak kalan ve sakin bir hayatı olan Berlin, Prusya’nın güçlenmesi ile birlikte hem siyasi hem ekonomik hem de kültürel olarak önemli bir konuma geldi. Şehir, önemli bir merkez haline gelmesi ile birlikte 1871 yılında kurulan Alman İmparatorluğu’nun başkenti oldu. 1933 yılından sonra ise Nazi Almanya’sının başkenti olacaktı. II. Dünya Savaşı ile birlikte parçalanan Berlin, farklı devletlerin egemenliği altına girdi ve o meşhur Berlin Duvarı bu dönemde inşa edildi. Berlin Duvarı 1989 yılında yıkıldı ve 3 Ekim 1990 yılında Almanya resmi olarak birleşti. Çok önemli siyasi ve politik gelişmelere tanıklık eden Berlin, Almanya’nın birleşmesi ile nihayetinde birleşik Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Berlin’de Gezilecek Yerler

Brandenburg Kapısı (Berlin’de gezilecek yerler)

Berlin’de ilk göreceğiniz yapı Brandenburg Kapısı olabilir. Almancası “Brandenburger Tor” olan yapı, 18. Yüzyılın sonunda inşa edilmiştir ve şehrin göbeğinde yer alır. Atina’daki Acropolis’ten esinlenerek inşa edilen yapı, Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’in şehre gösterişli bir kapı yapma isteğinden dolayı yapılmıştır. Bu yapıyla ilgili en ilginç bilgi de, kapının üzerinde bulunan Quadriga adlı heykelin Napolyon’un Berlin’i işgali sonrasında Paris’e taşınması, daha sonra Napolyon’un tahttan indirilmesi ile eski yeri olan Berlin’e geri getirilmiş olmasıdır.

Berliner Dom (Berlin’de gezilecek yerler)

Müzeler Adası bölgesinde bulunan Berliner Dom, şehrin en görkemli yapılarından bir tanesidir. Berliner Dom’un çan kulesine çıkıldığı takdirde sizleri harika bir Berlin manzarası karşılayacaktır. Ardından çevrede bulunan beş müzeden oluşan Müzeler Adası’nı gezebilir ve Spree Nehri manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Berlin Duvarı (Berlin’de gezilecek yerler)

Berlin’e gidince görmeden dönülmeyecek en önemli yapıdır herhalde Berlin Duvarı. Şehrin sembolü haline gelmiş, şehirle bütünleşmiş ve tüm dünyanın adını bildiği Berlin Duvarı… 20 farklı ülkeden 105 farklı sanatçı, 1,3 kilometrelik bu duvara sanatlarını icra etmişler. Farklı duygular hissettiren Berlin Duvarı’ndan etkilendiyseniz, müzelerin mağazalarından orijinal Berlin Duvarı kalıntıları satın alabilirsiniz.

berlin-parlemanto-binasi