Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Bitkisi Bakımı ve Faydaları

Aloe vera nedir, bitkisi muhteşem faydaları bakımları nasıl kullanılır, aloe vera maskesi cilt bakımı jeli kremler tüm bilgiler.

Aleo Vera

Günümüzde kullanılan çoğu eşyaya sahte kimyasallar eklenmeye başlandı. Bu da insanları artık doğal ve daha etkili şeyleri kullanmaya itti. Son zamanlarda kullanımı kozmetik ve sağlık sektöründe en fazla yaygınlaşan bitkilerden biri de aloe vera bitkisidir.

Aloe vera bitkisinin adını en az bir kere duymuşsunuzdur. Bu bitki doğal ürünlerden şaşmayan insanlar için artık vazgeçilmezlerden birisi oldu. Aynı zamanda aloe veranın illa herhangi bir ürünün içinde olması da şart değil. Aloe vera bitkisi direk olarak da kullanılabiliyor.

Aloe vera bitkisi yaklaşık 6.000 yıldır iyileştirici özellikleriyle bilinmektedir. Hatta keşfedildiği ilk dönemlerde bu bitkiye ölümsüzlük bitkisi adı verilmiştir ve Mısır Firavunlarına cenaze için sunulmuştur.

Şu dönemlerde ise bu bitkiden nemlendiriciden tutun sabuna dek her türlü kozmetik ürünü üretilebiliyor. Ve oldukça da faydalı.

Aleo vera Maskesi, jeli, kremleri için tıklayınız.

Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe vera kuru iklimlerde yetişmekte olan kaktüsümsü bir bitki türüdür. Aloe vera bitkisi ilaç yapımı için kullanılmakta olan lateks ve jel üretmektedir. Aloe vera jeli bitkinin yaprağını kopardığınız anda karşınıza çıkan şeffaf renkteki jeldir. Lateks ise aloe vera bitkisinin zarının altında bulunan sarı renge sahip olan maddeye verilen addır.

Aloe veradan bir şeyler üretilirken bazen ezme yöntemi kullanılmaktadır. Bu ürünlerde aloe veranın lateksi ve jeli aynı anda bulunur. Aloe adı verilen bitkinin bilinen 300 kadar çeşidi vardır. Aloe bitkilerinin içinde en çok bilinen ve iyileştirici etkilere sahip olan aynı zamanda da kozmetik sektöründe de çokça karşımıza çıkan bitki aloe veradır.

Aloe vera yapay yollardan da ekme yöntemiyle yetiştirilebilir ama oldukça kuru bir ortamda bakılması gereklidir. Bitkinin doğal olarak yetiştiği yerler ise; tropik bölgeler olan Asya, Afrika ve Amerika’nın kuru iklime sahip yerleridir.

Aloe Vera Bakımı

Öncelikle bitkinin düzgün tutunabilmesi açısından ilk adım toprak seçimini doğru yapmaktır. Aloe vera için en uygun toprak çeşidi ise zengin ve humuslu topraklardır. Bitkinin daha güzel ve çabuk büyümesi için aydınlık ve güneş alan bir alanda olması gerekiyor.

Bitkinin bakımı oldukça kolaydır çünkü birçok bitkiye nazaran sulanmayı beklemez. Aksine fazla su verildiği taktirde kökleri çürümeye başlar. Bu nedenle bitkiyi sulamaya karar vermeden önce toprağının iyice kuruduğundan emin olmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu da toprağın biraz altına dek parmağınızı indirmeniz.

Aloe Vera Faydaları

  • Sindirim sistemine oldukça faydalı olduğu bilinir. İçerdiği aloin sayesinde kabızlığı gidermeye yardımcı olur.
  • Cilt hastalıklarının giderilmesine yardımcı olur. Aloe kremleri ve jeli cilt üzerinde yatıştırıcı bir rol oynar. Kaşıntı ve iltihaplanmayı giderir.
  • Güneş yanıklarını azaltmada oldukça etkilidir. Jeli soğutma etkisi gördüğünden güneş yanıklarını azaltır.
  • Yaraları iyileştirir. Bitki iyileşme sürecini arttırır.
  • Mide hastalıkları için faydalıdır. Reflü semptomlarını azaltmada etkin bir rol oynadığı uzmanlarca bildirilmiştir.
  • Kan şekerini düşürür. Bu nedenle diyabete sahip kişilere genelde aloe vera içeren ürünler tavsiye edilir.

Aleo vera Maskesi, jeli, kremleri için tıklayınız.