Alzheimer Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Nedir? Alzheimer Belirtileri Nelerdir? Alzheimer Tedavisi Nelerdir? Bu Hastaya Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz? hakkında aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Alzheimer 65 yaş üstündeki her on kişiden birinde görülen beynin yavaş şekilde ölmesine yol açan hastalıktır. Dünyada kimse Alzheimer hastalığına karşı bağışıklık kazanmamıştır. Hastalık, aşamalı olarak ilerlemektedir.

Beyinde plaklar ve yumaklar adı verilen anormal derecedeki protein parçalarının birikmesine bağlı olarak beyin hücresi ölümü gerçekleşmektedir. Bu plaklar “hippocampus” adı verilen beynin hafıza bölümünde birikmeye başlar. Uzun yıllar geçtikçe bu biriken plaklar beynin hippocampus bölgesini tahrip etmektedir. Bunun sonucunda yakın zamanda oluşan yeni anıların hatırlanması oldukça güç hale gelmektedir.

Bu hastalar birkaç saat, birkaç gün, birkaç ay, birkaç yıl gibi yakın zamanlı olarak meydana gelen anıları hatırlamakta güçlük çekerler. Onlar çok eskiye bağlı olarak yaşar ve geçmişteki anılarını hatırlarlar.

Alzheimer Belirtileri

  • Kısa süreli gerçekleşen hafıza kayıpları.
  • Rutin işlerin yapılmasında zorluk yaşamak.
  • Zaman ve yer kavramlarını karıştırmak.
  • Kişileri ve isimleri karıştırmak.
  • Davranış değişiklikleri.

 Tanı – Teşhis

Bu hastalığının ilerlemesi aşaması plakların beynin farklı bölümlerine yayılarak buradaki hücreleri de öldürmesine yol açmaktadır. Bu plakların yayılım bölgeleri ve beynin buna bağlı olarak tahrip olması, hastalığının hangi evrede olduğunu açıklamaktadır. Unutmaya bağlı olarak gelişen hastalık, konuşma yetisini de bir süre sonra kaybetmesine yol açmaktadır.

Sonrasında beynin ön bölümüne ilerleyerek kişinin sayısal işlem yeteneğini elinden alır. Bir sonraki evre beynin duygu ve yönetimini düzenleyen bölümüdür. Bunun kaybedilmesine bağlı olarak hasta duygu durumu ve hisleri üzerindeki yetilerini de kaybeder. En son evre olarak da hastalık beynin, görme, koku alma, işitme evresine yayılır. Halüsinasyonlar ortaya çıkar. kişi kendisine ve çevresine zarar verme eğilimi içerisine girer. Kim olduğunu tanıyamaz.

Bu bulgular göz önünde bulundurularak hastalığın tanısı ve teşhisi hekimler tarafından kolaylıkla yapılmaktadır.

Alzheimer Tedavi

Alzheimer hastalığının tedavisi ne yazık ki mümkün değildir. Yalnız verilen bir takım ilaçlar ve beyin egzersizleri ile Alzheimer hastalığının ilerlemesinin gecikmesi sağlanabilir. Başlamış olan Alzheimer, bir süre sonra durma noktasına gelebilir. Bunun için ilaç tedavisinin ve beyin egzersizlerinin her gün düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Hastanıza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Bu hastalık 7 / 24 süren bir hastalıktır. Bu nedenle hem hastanın hem de hasta yakının psikolojik olarak tedavi alması gerekmektedir. Hasta yakının ruh halinin iyi olması hastaya da pozitif ruh halini yansıtacağı anlamına gelmektedir Bunun dışında Alzheimer hastasına oldukça sabırlı ve bir bebekle ilgilenir gibi yaklaşmak, onu sürekli sevip, korumak gereklidir. Hastanın asla yargılanmaması gerekmektedir. Bu tarz hastaların kaybolmasına karşın “Sevgi İzi” denilen dövmenin yapılması da hastalığın ilerleyen aşamalarında, hastanın kaybolması durumunda kolayca bulunmasına yardımcı olacaktır.