Ananasın Faydaları, Ananas Nerede Yetişir? Kaç Kaloridir?

Turunçgiller familyasından olan Ananas sağlık için çok faydalı meyvelerden biri olarak bilinir. İçeriğinde yoğun C vitamini olmak üzere B1, B3, B6 ve A vitaminleriyle birlikte Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, manganez, demir, fosfor ve çinko barındırmaktadır.

Yüksek lif içeriyor

Sağlık için vitamin deposu olan Ananas içerdiği yüksek lif oranıyla tok tutucu özelliğe sahip olmasıyla kilo vermeye yardımcı olan enerji kaynağıdır.

Çok güçlü bir antioksidan olan, vücuttaki bağışıklığı güçlendirerek, pürüzsüz ciltler için, saç ve tırnakların sağlıklı, güçlü olmasında etkili olmaktadır.

Ananas Nasıl Tüketilir?

Bu meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra gıda sektöründe ve sofralarda kullanılan tropik meyve olarak başı çekiyor.

Özelikle pastacılık sektöründe dondurma ve reçel yapımında kullanılan Ananas salatalara bir çeşni olarak yüksek lezzet katar.

Ananasın kabuğuyla muhafaza edildiğinde 5-6 gün kadar buzdolabında saklanabilir. Soyulmuş ve dilimlenmiş Ananaslar bir saklama kabına alındığında 4 gün süreyle buzdolabında muhafaza edilerek tüketilebilir.

Ananasın Zararları

Aşırı miktarda Ananas tüketiminde vücutta alerjik reaksiyonlar meydana gelme olasılığı yüksektir. Risk gurubunda olan kişilerin doktora danışmasında fayda vardır.

Diğer bir taraftan Ananas’ın kan sulandırıcı ilaçlarla kullanılmaması gerekmektedir.

Ananas Nerede Yetişir?

Bu meyvesinin ana vatanı Hawaii’dir. Zamanla ilerleyen tarımcılıkla Filipinler, Brezilya ve Kosta Rika’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu meyvesinin sağlığa olan yararları saymakla bitmiyor. Belirli miktarlarda kullanılan Ananas eklem ve kasların iltihaplanmasını önleyici özelliğe sahiptir. Yoğun C vitamini içerdiğinden bünyesinde yüzde 130 oranında bu vitamini barındırıyor.

Birçok Rahatsızlıklara Karşı Fayda Sağlıyor

Bu özelliğiyle C vitaminin fayda sağlayan hususlarından diğer etkenlerden biri de vücutta kalojen oluşumunda büyük rol oynayıcılardan bir olmasıdır. Kalojen metabolizmadaki mevcut kan damarları duvarlarının temel protein tabanını teşkil ettiğinden en şifalı vitamin olduğu biliniyor.

Dolayısıyla yüksek C vitamini içerdiğinden çeşitli hastalıklara ve enfeksiyonlara en yüksek direnci göstermektedir.

Çok zengin lif kaynaklarından biri olan Ananas sağlıklı ölçüde tüketildiğinde ishal, kabızlık, kan pıhtılaşmasında en mükemmel koruyuculardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Bağışıklık sistemine iyi gelen,  grip ve şiddetli öksürük rahatsızlıklarında etkili bir meyvedir.

Çok güçlü kalsiyum içerdiğinden kemiklerin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Yüzde 70-80 manganez bulundurur.

Ananas iyi bir kan sulandırıcıdır. Potasyum mineralleriyle vücuttaki kan damarlarını gevşetmeye ve kan akışını bloke eden özelliğe sahiptir. Bu nedenden ötürü felç ve kalp krizi vb. rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Ananas’ın içindeki önemli minerallerden biri de bakırdır. Bakır kırmızı kandaki kan hücrelerinin oluşmasına etkin bir element olarak bilinir.

Diğer bir taraftan Alzheimer ve Demans hastalıklarındaki sinirle ilgili olan rahatsızlıkları koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Bu mucize meyvenin sağlığa olan etkileri saymakla bitmiyor. Ananas vücuda giren katı gıdaların sindirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda içerdiği bromelain çok önemli enzimlerden biri olarak beslenme, sağlık ve branş doktorları tarafından açıklanmıştır.

Ananas Kaç Kalori

1 dilim (90 gr) ananas 45 kcal denk gelmektedir.