Ayva Çekirdeği Faydaları Ayva Çekirdeğinin İnanılmaz Etkisi

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? bu yazımızda ayva çekirdeğinin birçok faydasına bahsettik mutlaka yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ayva sonbahar mevsiminin vazgeçilmez meyvedir. Ege ve Akdeniz bölgesinin bir kısmında yetişen ayva C vitamini açısından oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Ayva sağlık için en ideal şifa kaynağı besindir. Ayvanın yanı sıra ayva çekirdeği de bir o kadar insan sağlığı açısından fayda sağlamaktadır. Ayva çekirdeğinin içerisinde potasyum, kalsiyum, demir ve bakır minerallerinin yanı sıra başta C ve K olmak üzere değerli vitaminler de bulunmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında ayva çekirdeği kaynatılarak, ya da krem, karışım formunda hazırlanarak birçok derde çare olabilmektedir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

ayva çekirdeği

Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydası Nelerdir?

Ayva çekirdeğinin kaynatılarak suyunun içilmesi ya da suyunun maske şeklinde cilde sürülmesi, toparlayıcı ve sıkılaştırıcı etki gösterecektir.

Ayva Çekirdeğinin İz Giderici Etkisi Vardır.

Ayva çekirdeği suda kaynatılıp, soğuduktan sonra o su yanık izi, yara izi, egzama izleri vb. yaraların üzerine sürülüp yarım saat bekletilirse, bu izlerde azalma olduğu görülecektir. Sürekli kullanım sonrasında ise düzenli şekilde yara izi giderici solüsyon olarak etki gösterecektir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Biride Enfeksiyon Önleyici Etkisi

İçerdiği mineraller sayesinde ayva çekirdeğinin kaynatılıp, çay yapılması ve sık aralıklar ile bu çayın tüketilmesi, vücudun herhangi bir enfeksiyon oluşumunu önlemektedir. Ayrıca oluşan enfeksiyonların da atılmasına yardımcı olur.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları: Ödem Atıcı Etkisi 

Kilo zannedilen şişkinliğin giderilmesinde ve vücutta toplanan ödemlerin parçalanarak atılmasında ayva çekirdeğinin faydası büyüktür. Bunun için ayva çekirdeğini bir kabul tarçın ile kaynatarak çay formatında içmek etkili olacaktır.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları: Depresyona İyi Gelir.

Ayva çekirdeği içerdiği bileşenler sayesinde insan vücudunu sakinleştirir ve yatıştırır. Bu da depresyon hastalarının sıklıkla kullanması durumunda onların da rahatlayacağı anlamına gelmektedir.

Saçları Besler

Ayva çekirdeği kaynatılıp duşta ilk şampuandan önce saçlar bu su ile yıkanırsa ve bu durum belirli aralıklar ile yapılırsa saçlardaki yumuşaklık, dolgunluk, canlılık ve parlaklık gözle görülür derecede değişime girecektir.

Kolay Doğum Etkisi

Bol ayva tüketilmesi bebeklerde gamze oluşumuna neden olur. Bunun yanında hamileyken ayvayı ayva çekirdekleri ile birlikte tüketmek, doğum sırasında sancı çekmemenizi ve kolay doğum yapmanıza neden olur.

ayva çekirdeği

Bebeklerde Pişik Giderici Etkisi 

Ayva çekirdeği ile evde doğal krem hazırlayıp bunu bebeğinizin poposuna kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Pişiklerin anında yok olduğunu kendiniz göreceksiniz.

Bronşlarda Meydana Gelen Solunum Yolu Rahatsızlıklarında Etkisi

Öksürük, bronşit, gribal enfeksiyonlar için, ayva çekirdeğinin, ayva ve tarçın ile kaynatılıp bitki çayı olarak içilmesi göğsü yumuşatacaktır. Bronşlar yumuşayınca kolay ödem atılacak ve iyileşme sağlanacaktır. Ayrıca öksürüğü kesici etkisi de bulunmaktadır.

Nemlendirici Etkisi

Ayva çekirdeği kuru bölgelere sürüldüğü zaman nemlendirici özelliği oluşmaktadır.

Ayva Tatlısı Tarifi