B Vitamini Nedir? B Vitamini Eksiliği ve Besinleri

B Vitamini Nedir? B Vitamini Eksikliği, hangi besinlerde bulunur, faydaları nelerdir, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 ‘ye detayı bilgileri bulabilirsiniz.

B Vitamini Nedir?

İnsan vücudunun olmazsa olmazları arasında yer alan vitaminler görevleri itibari ile farklılık göstermektedir. Yaşam faaliyetlerini sürdürebilme de önemli yere sahip olan B vitamini sağlıklı yaşamın temelini oluşturmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu oranı geçmeyecek şekilde alınması gerekmektedir.

Gereğinden fazla alınan vitaminler faydadan çok zarara sebep olabilir. B vitamini suda erime özelliğe sahip olup depolanma gibi bir durum söz konusu değildir. Günlük olarak tüketilmesi önerilirken fazla olan idrar yolu ile vücuttan atılmaktadır.

B Vitamini Eksikliği

Sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında ki en önemli etkenlerden bir tanesi dengesiz beslenme ile doğru orantılıdır. Sağlıksız şekilde beslenme alışkanlığının oluşması B vitamini eksikliği görülmesine neden olan ana nedenlerdendir.

Hem sağlıklı hem de konforlu bir hayat için doğru ve düzenli beslenme mutlaka hayata entegre edilmelidir. B vitamini eksikliğinin giderilebilmesi için vücudun günlük duyduğu ihtiyacın karşılanması gerekir. Eksiklik ise iştah kaybı, yorgunluk, kabızlık, büyüme ve gelişmede sorunlar, sinirsel sorunlar, mide ve bağırsakta bozukluklar gibi belirtilere sebebiyet verir.

B VİTAMİNLERİ NELERDİR?

B1 Vitamini Nedir?

Özellikle sinir sistemi sağlığına etkisi fazla olan B1 vitamini sinir hücrelerinin aksonlarına sararak hızlı uyarılar iletimini sağlama görevi üstlenir. Günlük olarak vücuda alınması gerekmekte olup, besinlerin sindirilmesini sağlayan hidroklorik asit salgısının salınmasına destek olmaktadır. Bunun dışında kan dolaşımının düzenlenmesinde aktif rol oynar. B1 Vitamini eksikliği oluşması durumunda vücuttaki stres oluşumunda artış gözlenir. Strese karşı oldukça güçlü yapısı ile ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

B2 Vitamini Nedir? 

Güneş ışığına duyarlı olmasından dolayı B2 vitamini içeriğine sahip olan gıdaların güneş ışığından uzak tutularak muhafaza edilmesi gerekir. Deri ve göz sağlığına önemli etkisi olması da önemli bir etkendir. Büyüme ve gelişmeye etki eden faktörleri içeriğinde bulundurmasından dolayı günlük alınmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca metabolizmanın düzenli şekilde işlevini yerine getirebilmesi için kanda bulunan homosistein amino asidin belirli oranda bulunmasında etkin şekilde rol oynar.

B3 Vitamini Nedir?

Sindirim ve sinir sistemi sağlığına olumlu etkisi bulunan B3 vitamini vücudun enerji üretiminde kullandığı besin ögelerinin en önemli maddeleri arasındadır. Dolaşım sistemine sunduğu katkılar sayesinde de kolesterol seviyesinde dengelenmeye destek olur. Beslenme düzeninde önemli etkiyi de vücuda entegre eder. Eksikliği durumunda ise kolesterol seviyesinde artış gözlenir.

B5 Vitamini Nedir?

Kan hücrelerinin yapımında önemli etkiye sahip olan B5 vitamini bazı hormonların ve yağların sentezlenmesine etki eder. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde günlük tüketilmesi gereken oran daha fazladır. Eksikliği durumunda annenin süt oranında azalma meydana gelebilir. Günlük tüketilen gıdaların büyük bir çoğunluğunda yer aldığı için eksiliği nadir görünmektedir.

B6 Vitamini Nedir? 

Oksijen dokularını taşıma görevine sahip olan kırmızı kan hücresi oluşumunda önemli role sahiptir. Ayrıca damarlara zarar veren homosistein kimyasının seviyesinde azalmalara katkıda bulunur. Eksikliği durumunda vücutta ağrılara sebep olan sendromlar yaşanabilir.

B7 Vitamini Nedir? 

İnce bağırsakta bulunan yararlı bakteriler tarafından sentezlenebilen B7 Vitamini aynı zamanda enerji üretiminde rol oynayan karbonhidrat metabolizmasına da destek olmaktadır. Saç ve cilt sağlığına olumlu etkileri ile de önemli etkiyi sunmaktadır. Eksikliği durumunda insülin direncinin artmasına sebep olabilmektedir.

B9 Vitamini Nedir? 

DNA ve RNA sentezinde görev alan B9 vitamini hafızanın güçlenmesine katkı sağlayarak bunamayı da önlemektedir. Özellikle Alzheimer ve kolon kanserine karşı etkinliği üst seviyededir. Eksikliği durumunda ise bebek gelişiminde aktif rol oynayan faktöre sahip olmasından dolayı gelişmeyi yavaşlatmasıdır.

B12 Vitamini Nedir? 

DNA sentezinde, enerji üretimi ve protein hücre içerisinde ki kullanımda önemi görevlere sahip olan B12 vitamini sinir sağlığında önemli yere sahiptir. Büyüme ve gelişme fonksiyonlarında da aktif rol oynaması dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir. B12 vitamini eksikliği mide ülseri ve gastrit benzeri mide rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Mide kanserine yol açabilecek etkenlere de sahiptir.

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Bira mayası, et, tahıllar, patates, soya fasulyesi, ceviz, ekmek, yumurta, fındık ve kuşkonmaz da bulunur.

B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Süt, yumurta, et, yeşil sebzeler ve karaciğer de yoğunlukla bulunmaktadır.

B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Balık, ay çekirdeği, bira mayası ve somonda bulunur.

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Karaciğer, brokoli, tahıllar ve yumurtada bulunur.

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yumurta, tavuk, karaciğer ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yumurta sarısı, badem, soya ve karaciğerde bulunur.

B9 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yeşil sebzelerde ve karaciğerde bulunmaktadır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Et, balık, et ürünler, peynir ve süt gibi hayvansal içerikli gıdalarda yoğun olarak bulunur. Bitkisel olarak da badem sütü ve Hindistan cevizi sütü içeriğinde yer almaktadır.