Batum Neresi Turları, Batum Gezilecek Yerler Rehberi

Batum şehri hakkında bilinmesi gereken herşey, batum neresi, turları, otelleri, turu, gezilecek yerler listesi, tatil haritası, botanik bahçesi.

Batum

Gürcistan’a bağlı liman, turizm ve ticaret kentidir. Sahip olduğu tarihi güzellikleri ön plana çıkan şehir Türkiye’den günü birlik kimlikli ziyaretler sayesinde Türk turistlerin rağbet ettiği bir bölgedir. Batum şehri hakkında tüm detayları öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Şehrin Tarihçesi

İyon deniz ticaret kolonisi olarak kurulan şehrin ilk ismi Batis’tir. İyonluların egemenliğinden sonra Pers İmparatorluğu’nun geçen Batum Ortaçağ boyunca Gürcistan egemenliğinde kalmıştır. Daha sonra Moğol egemenliğine giren bölge, 1564 yılında ise Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girmiştir.

Lazistan Sancağı’nın merkezi olan şehir yaklaşık Osmanlı egemenliğinden sonra Rus işgaline uğramış ve Yeşilköy Antlaşması ile Çarlık Rusya’ya verilmiştir. Çarlık Rusya’da Bolşevik ihtilalinin başlamasıyla Brest-Litowski Antlaşması ile Batum tekrar Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Mondros Mütekaresi’nin ardından İngiliz işgaline uğrayan şehir daha sonra Gürcistan egemenliğine tekrar girmiştir. 1918 de kurulan Gürcistan Cumhuriyetinin içerisinde kalan şehir Moskova Antlaşması ile resmi olarak Gürcistan’a bırakılmıştır.

Batum ve Türkiye İlişkisi

Osmanlı döneminde Müslüman nüfusun fazla olduğu Batum‘da Rus egemenliğinden sonra Müslüman nüfus azalmış, Rus ve Ermeni nüfus artış göstermiştir. 1991 yılında Sovyet Rusya’nın dağılması ile Sovyet etkisinde kalan bölge özerk olarak varlığını devam ettirmiştir. Acara Özerk Bölgesi adıyla varlığını sürdüren şehir Türkiye’ye olan yakınlığı ve insanların kültürel olarak benzerlik göstermesi sebebiyle sürekli olarak ziyaret edilen şehirlerden bir tanesidir.

Batum Turları

Bu turlar daha çok Artvin’in Hopa ilçesiyle başlıyor. Bu turlara pasaportumuzla ister TC nüfus cüzdanınız ile yapabilirsiniz. Nüfus cüzdanı ile yapılan girişler günü birlik ziyaretlerden oluşur. Para birimi Gürcistan Larisi paranızı çevirmek için döviz bürolarından yararlanabilirsiniz.

Sınırdan geçerek şehir merkezine vardığınız zaman eski Sovyet döneminin izlerini görebilirsiniz. Gezinize devam ettiğinizde barok mimarisini içerisinde alan şehir o eski liman kenti havasını sizlere sunar. Rengarenk dükkanları ve sokakları ile görsel şölen sunan Batum da el işçiliği ürünleri alabilir, mini konserlere katılabilirsiniz. Şehirde bulunan Virgin Mary katedrali ve botanik bahçesi tüm güzellikleri ile sizleri bekliyor.

Batum Mutfak Kültürü

Piazza Meydan üzerinde ister yöresel yemekleri yada klasik fast food ürünlerini bulabilirsiniz. Bu bölgede

Kinkal (Mantı),

Haçapuriyi(Gürcü pidesi),

Phkhali ve armut gazozunu deneyebilirsiniz.

Batum Gezilecek Yerler

Batum, Gürcistan’a ait özerk bir bölgedir. Karadeniz kıyısında bulunan liman kenti yerli ve yabancı birçok kişinin ziyaret ettiği uğrak mekanlardan bir tanesidir Otelleri, hava alanı, yüksekokul ve üniversitesi ile gelişmiş bir yer alan şehir üzerinde ulaşım yönünden hiç bir sıkıntı yaşamadan yolculuğunuzu yapabilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

Arkeolojiye merakınız olmasa bile müze eşsiz güzelliği ile sizleri etkileyecek. Eski tarih ve arkeoloji anlamında benzersiz eserleri bu müzede bulabilirsiniz.

Batum Botanik Bahçesi

Şehrin kuzeyinde yer alan Batum Botanik Bahçesi dünyanın en büyük botanik bahçelerinden bir tanesidir. Beş binden fazla bitki türü bulunduran bahçe şehir merkezinden sadece 15 dakika uzakta yer alıyor.

Gonio Kalesi

Şehrin güney kısmında bulunan Gonio Kalesi Roma dönemine ait önemli bir mimari yapıdır. Kale için iki tane efsanevi hikaye anlatılır. Bunlardan bir tanesi, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Mathias’ın mezarının bu kalede bulunduğudur. Diğeri ise Mitolojik bir kral olan Aeetes’in oğlu Apsoros’un bu kale gömülü olduğudur. Kaleye tarihe tanıklık etmek isteyenlere büyülü bir mekan sunuyor.

Akvaryum

Karadeniz’e ait olan balık türleri ve taşların yer aldığı akvaryum içerisinde yaklaşık 100 çeşit balık türü sergilenmektedir. Akvaryumda ayrıca küçük bir hayvanat bahçesi bulunuyor.

Batum Otelleri Turları

Otelleri için lütfen tıklayınız.
Turları İçin lütfen tıklayınız

batum haritası
ŞEHİR HARİTASI