Bebeğinize Ne Zaman Su Vermelisiniz

Ebeveynlerin özellikle sıcak günlerde küçük bebeklerine su verilmeli mi ? bebeklere ne zaman su verilmeli ? Bebeğin susadığını nasıl anlaşılır? Günlük ne kadar su tüketmeli? gibi soruları yanıt bulmak isterler.

Bebekler Ne Zaman Su Verilmeli ?

Anne sütü alan bir bebek ilk 6 ay su ihtiyacını anne sütünde alabilir. Bulunmaz bir nimet olan anne sütünün %87 sudur. Bebeğinizin ilk 6 ay her ihtiyacını karşılayabilir anne sütüne ek olarak su dahil başka hiç bir şey verilmesi uygun değildir.  Bu nedenle bebeğinize havalar sıcak olsa da bile ek olarak su vermenize gerek yoktur. Anne sütü almayan bebeklerde de doğru tercih edilen mamalarda da  büyük oranda su içermektedir. Bu nedenle mama kullanan bebeklere su verilmesi gerekmez. Anne sütü veya mamaya ek su verilmesi bebeğini susama hissediğini azalttığından anne sütünü ve mama tüketimi azaltacak ve bebeğiniz daha az kalori almasına yol açacaktır..

Bebeklerde su konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bebeğiniz aşırı çok sıcak havalarda veya ishal ve kusma gibi hastalıklardan dolayı su kaybediyorsa, uzman doktor önerisiyle bebeğinize su verebilirsiniz.

Bebeğinize daha iyi beslenmesi ve daha çok kilo alması için tükettiği mamayı daha kıvamlı hazırlamak bebeğinize fayda yerine zarar sağlayabilir. Bebeğiniz ek su ihtiyacı olmamasına rağmen gereğinden fazla kıvamlı yapılması nedeniyle su ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bebeğiniz susuzluk nedeniyle ağlar, sizde aç diyerek, tekrar mama verir ve bebeğinizin susuzluğunu daha artıracaktır. Bu nedenle bebeğinize mama hazırlarken gerekliği ölçüde mama ve gerektiği kadar su katılmalıdır.

Bebeğinizin Susadığını Nasıl Anlarız

Bebeklerin su ihtiyacı yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Küçük bebeklerde bu maalesef her isteğini ağlayarak dile getirir. Büyük çocuklarda bunu anlamak biraz daha kolay belirtileri şöyledir;

  1. Su İsteği
  2. Çocuğunuzun bedeninde ısı artması
  3. Ağız ve ciltte kuruluk
  4. Yorgunluk
  5. Kilo kaybı
  6. İdrar çıkışında azalma
  7. Nefes alımı ve kalp atışında artma
  8. Huzursuzluk ve bilinçte değişiklik

Bebeğiniz Günlük Ne kadar Su Tüketmeli

Yeni dünyaya gelen bebeğiniz günde sıvı ihtiyacı 375 ml iken, bebeğiniz bir yaşında ise, sıvı ihtiyacı 750 ml çıkmaktadır. Yaş ve kilo arttıkça çocuğunuzu sıvı alım ihtiyacı da artmaktadır. Erişkinlerde günlük sıvı değişimi %6 iken, bebeklerde sıvı değişim oranı %25’tir.  Bebeğinize vereceğiniz suyun temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Erişkinlerde küçük bir mikrop herhangi bir rahatsızlıklara neden olmazken, bebeklerde küçük bir mikrop hasta olmasına yeterde artar sebep olabilir. Bebeğinizin kaynatılmış su tüketmelerinde fayda vardır. Su en az 10 dakika kaynatılmalı ve su ılıyınca tüketilmelidir.