Bebeklerde Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nedir? Bebeklerde Demir Eksikliği Belirtileri? Bebeklerde Demir Eksikliği Nedenleri? Bebeklerde Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Olur? gibi sorularınızın cevabı yazımızda bulunmaktadır.

Besin veya ilaç yolu ile vücuda alınan demir elementi; insanların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri için oldukça önemlidir. Demir, vücuda oksijenin alınmasını sağlayarak bu oksijeni dokulara taşır. Demir eksikliğinin olması da vücuttaki dengenin bozulmasına neden olmaktadır. 

Vücut için önemli bir element olan demir, vücutta yaşlara göre farklı düzeylerde bulunmaktadır. Kişinin günlük alması gereken demir miktarı da yine yaşlara göre değişiklik göstermektedir.

Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

0-12 ay arasında olan bebekler günlük 0,5-1,5 mg arasında demire ihtiyaç duyar.

Çocukluk döneminde günlük 0,4-1,0 mg arasında demire ihtiyaç duyulmaktadır.

Yetişkinlik döneminde günlük 1,0-2,0 mg arasında demire ihtiyaç duyulmaktadır.

Gebe ve emziren anneler ise bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu günlük demir ihtiyacının iki katı yani 2,0-4,8 mg demiri vücuda almalıdır.

Bebeklerde Demir Eksikliği Nedenleri

Yeni doğan döneminde olan bebekler özellikle ilk üç ay içerisinde hızlı bir şekilde büyürler. Bu dönemde hızlıca büyüyen bebekler anne sütü veya mama ile beslendikleri için demiri bu şekilde vücutlarına alırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliği görünme riski oldukça düşüktür. Mama ile beslenen bebeklerde kullanılan mama inek sütü içeriyorsa demir eksikliği oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü inek sütünün emilimi az olduğu için vücutta depolanan demirin kullanılmasına neden olacaktır. Bu durumda vücutta demir eksikliği ortaya çıkacaktır.

Demir Eksikliğinin Nedenleri

Emziren annenin vücuduna yeterince demiri almaması.

Bebeğin katı gıda tüketimine erken geçmesi.

Bebekte kırmızı et ve balık tüketiminin yeterli seviyede olmaması.

C vitaminin az tüketimi.

İçerisinde demir elementi bulunan besinlerin yeterince tüketilmemesi.

Bebeklere çay ve kahve gibi demir emilimini zorlaştıran içeceklerin verilmesi.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde büyüme ve gelişmede gerilik

Ciltte ve ağızda ortaya çıkan yaralar

Soluk cilt rengi

Sık sık hastalanma

Huzursuzluk

Sinirlilik

Dikkatte azalma

Halsizlik

Çabuk yorulma

Kasların güçsüzleşmesi

Erken doğan veya yeterli kiloya sahip olmayan bebeklerin demir depoları yeterli değildir. Bu bebeklerin büyüme hızları normal bebeklere göre daha hızlı olacağından vücutlarındaki demir ihtiyaçları daha fazladır. Bu nedenle bu bebeklerin doktor tarafından düzenli olarak takip edilmesi ve ikinci aylarından sonra demir takviyesi verilmesi gerekir.

Vaktinde doğan bebekler ve anne sütü ile beslenen bebeklerin demir depoları ilk 4 ayda dolar ve demir eksikliği nedeniyle kansızlık sorunun ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür. 4.aydan sonra bebeğe gerekli takviyeler verilmezse vücuttaki demir depoları kullanılacağından demir eksikliğinin yaşanması kaçınılmaz olur. Demir eksikliği zamanında fark edilmez ve tedavi edilmez ise demir eksikliği anemisi gelişmektedir. Demir eksikliği anemisi de en çok bebek, çocuk ve kadınlarda görülmektedir.

Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisinden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde demir eksikliği anemisi en çok 6 ile 24’üncü aylar arasında görülmektedir. Bu nedenle bu dönemlerde bebeklerin demir takviyesi almasına ve belirli dönemlerde yapılan tahlillerle demir düzeyinin ne durumda olduğuna bakılması gerekir. Demir eksikliği anemisinden korunmak için ise;

Anne sütü ile beslenmenin önemli olduğu annelere anlatılarak bebeklerin bu şekilde beslenmesi sağlanmalıdır.

Özellikle 9-24 ayları arasında düzenli olarak kontroller yapılmalı ve demir eksikliği anemisinin olup olmadığı tespit edilmelidir.

Eğer demir eksikliği anemisi varsa ve yapılan tahliller ile bu rahatsızlık tespit edildiyse demir takviyesi için ilaç kullanımına başlanmalıdır. Bunun yanında demir içeren besinler ile hazırlanmış bir beslenme listesi ile demirin dışarıdan besinler yolu ile alınması sağlanmalıdır.

Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde demir eksikliği tespit edildiğinde; bebeğin demir ihtiyacının karşılanması için annenin içerisinde demir içeren besinleri tüketerek sütü ile bunun bebeğe geçmesini sağlaması gerekir. Eğer bebek anne sütü ile beslenmiyor, mama ile besleniyor ise o zaman mamaların içeriği incelenmeli ve demir içeriği olan mamanın bebeğe verilmesi gerekir. Yine ek gıdaya geçmiş olan bebeklerde ise demir içeriği yüksek olan besinlerin tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Bunun yanında vücutta demir emilimini azaltan besinlerin tüketiminin da azaltılması gerekir. Demir eksikliği anemisi tedavisi için doktorun önerisi ile demir eksikliğini giderecek olan takviye edici ilaçlar (damla şeklinde olanlar) kullanılabilir.

Demir Eksikliği Gideren Besinler 

Demir eksikliği tedavisi için içerisinde demir bulunan besinler beslenme listelerine eklenerek bu sorunun çözülmesi sağlanabilir. İçerisinde bol miktarda demir elementi bulunan besinler ise şunlardır:

Et (özellikle koyun ve sığır eti)

Tavuk

Balık

Karaciğer

Yumurta sarısı

Süt

Yoğurt

Yulaf

Tahıl

Baklagiller

Yeşil sebzeler

Üzüm

Kuru kayısı

Pekmez