Bebeklerde Gıda Alerjisi Nedir?

Bebeklerde Gıda Alerjisi Nedir? Bebeklerde Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Bebeklerde Hangi Besinler Gıda Alerjisine Neden Olur? 

Bebeklerin bazı besinlere karşı aşırı bir duyarlılığı vardır. Bu duyarlılık nedeni ile bebeklerde meydana gelen tepkilere gıda alerjisi denir. Bebeklerde görülen bu hassasiyet durumunun her zaman gelişme durumu vardır. Kısacası bebek besini ilk tükettiği zaman da alerji meydana gelebileceği gibi daha sonraları da bu tepkiler meydana gelebilir.

Bebeklerde Görülen Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Burun da akıntı meydana gelir.

Geçmeyen baş ağrısı oluşur.

Bebeklerde hırıltı sesi duyulmaya başlanır.

Vücutlarında egzama meydana gelir.

Bebekler hapşırmaya başlar.

İshal olurlar.

Bebeklerin karınlarında ağrı olur.

Bebekler aşırı bir huzursuzluk durumu içerisinde bulunurlar.

Şiddetli bir şekilde kusma olur.

Sadece fiziksel olarak değil davranış olarak da bebeklerde değişiklikler meydana gelmeye başlar.

Bebeklerde Gıda Alerjisi Nasıl Anlaşılabilir?

Gıda alerjisi farklı şekillerde meydana gelebilir. Alerjinin etkileri bir saat sonra meydana gelmeye başlar. Her bebekte alerji durumu farklılık gösterebilir. Bebeğin vücudunda döküntüler meydana gelmeye başlar. Yüz kısmında şişme oluşur. Bebeklerde bir anda ve aşırı şekilde ishal oluşur. Bebekler kusmaya başlar. Bebekler sesli yani hırıltılı bir şekilde nefes alıp vermeye başlarlar. En ağır kısmında bebekler zor nefes alıp vermeye başlar. Ağız kısmında, dil ve dudak kısmında şişlikler meydana gelir. Yüz kısmın kızarma ve vücutta kabarıklıklar oluşur. Kusma ve ishal gibi belirtiler bir gün sonra ortaya çıkabilir. Ancak bebeğin alerji olduğunun anlaşılması ile beraber doktora götürülmesi gerekir.

Bebeklerde Alerjiye Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

Bebeklerde alerjiye neden olan besinler genel olarak bir yaşından sonra tüketilmesi gereken besinlerdir. İnek sütü bebeklerde alerjiye neden olur. Bal alerjisi yapmasının dışında bebeğe verilmemesi gereken bir besindir. Yer fıstığı en çok alerjiye neden olan besindir. Bezelye ve fasulye bebeğe verilirken dikkat edilmelidir. Çilek ve kivi gibi meyvelerde alerjiye neden olan gıdalar arasında yer alır. Çikolata da alerjiye neden olan besinler arasındadır. Aynı zaman da yumurta ya da yumurta akı da bebeklerde alerjiye neden olur. Bu nedenle bu besinler verilirken dikkatli olunmalıdır.